105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
12 kwietnia 2024 - piątek Imieniny: Juliusza, Lubosława, Zenona

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Arkadiusz Włodarski

Wiadomości z kraju i ze świata

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
12 kwietnia 2024 - piątek Imieniny: Juliusza, Lubosława, Zenona

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
12 kwietnia 2024 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1673867852

Rozpoczyna się nabór na budowę Dolnośląskich Rowerowych Parków Umiejętności


Samorząd Województwa Dolnośląskiego uruchamia kolejny autorski program sportowy. Tym razem dotyczy on budowy Dolnośląskich Rowerowych Parków Umiejętności. Nabór do programu ogłosili dziś (16.01) Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Tymoteusz Myrda – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Program skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego województwa dolnośląskiego i zakłada budowę parków rowerowych służących do nauki i doskonalenia techniki jazdy  na rowerze górskim. Ze względu na to, że popularność kolarstwa górskiego na Dolnym Śląsku stale wzrasta, a dolnośląscy sportowcy odnoszą w tej dyscyplinie spore sukcesy, Samorząd Województwa zdecydował o stworzeniu miejsca, gdzie w sposób bezpieczny dzieci i młodzież będą korzystać z przygotowanych tras i bezpiecznej infrastruktury rowerowej.

- Dolny Śląsk dysponuje doskonałymi warunkami do uprawiania kolarstwa górskiego. Posiadamy także wieloletnią tradycję w kolarstwie górskim. Z naszym regionem związana jest wicemistrzyni olimpijska z Rio De Janerio, wielokrotna mistrzyni Europy, a także złota medalistka mistrzostw świata w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska. Nowa inwestycja z pewnością przyczyni się, do jeszcze większej popularności tej dyscypliny oraz poprawi jakość i bezpieczeństwo szkolenia dzieci i młodzieży, co wpłynie na rozwój nowych talentów sportowych – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Nowy program będzie realizowany i finansowany wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki i zaplanowany jest na lata 2023 – 2024.

W ramach programu planuje się wykonanie:

  • obligatoryjnie budowy trasy technicznej głównej o długości min 400m i max 2000m o zróżnicowanej trudności, zawierającej minimum 10 różnych przeszkód terenowych
  • Budowy trasy typu ‘single track’ o długości min 250m
  • Budowy trasy pump track o długości min 120m,
  • Budowy trasy pump mini o długości min 50m i max 100m,
  • Budowy placu manewrowego o naturalnej nawierzchni
  • Budowy wiaty oraz oświetlenia trasy głównej i placu manewrowego

Dziś rozpoczynamy nabór do programu, a mamy informację, że już ponad 60 dolnośląskich gmin zadeklarowało chęć udziału w programie – informuje Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Opracowaliśmy program funkcjonalno-użytkowy parków z wytycznymi co do standardów projektowych, ale długość tras i wyposażenie poszczególnych parków uzależnione będą od  uwarunkowań terenowych – dodaje.

Samorząd Województwa planuje wesprzeć budowę 30 takich obiektów. Nabór rozpoczyna się 16 stycznia 2023 roku i potrwa do 31 stycznia 2023 roku. Do kryteriów oceny zaliczają się m.in. opinia Dolnośląskiego Związku Kolarskiego, uzasadnienie realizacji inwestycji wraz z planem szkolenia sportowego czy sposób wykorzystania ogólnodostępnych obiektów infrastruktury sportowej działających na terenie gminy. Mówi w-ce przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Marek Obrębalski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Szacowany koszt budowy parku rowerowego wynosi około 900 tys. zł brutto, z czego Województwo Dolnośląskie i Ministerstwo Sportu i Turystyki finansują po 33% wartości inwestycji, a pozostała część to środki własne gminy. Więcej informacji na temat naboru i wytycznych można znaleźć na stronie:

https://umwd.dolnyslask.pl/sport/dolnoslaskie-rowerowe-parki-umiejetnosci/

WIZUALIZACJE

https://www.dropbox.com/sh/ehg7ona7r3nlhb3/AAC333rsG1u16U_y30Z9F7BZa?dl=0