105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
21 lutego 2024 - środa Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
21 lutego 2024 - środa Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
21 lutego 2024 - środa | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1671709939

Eksponaty kopalń PGE GiEK w warszawskim Narodowym Muzeum Techniki


Kopalnie Węgla Brunatnego Turów i Bełchatów, należące do spółki PGE Górnictwo i Energetyka z Grupy PGE, przekazały górnicze eksponaty do Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie. Eksponaty w muzeum można oglądać na stałej ekspozycji prezentującej proces wydobycia
i przetwarzania wysokoenergetycznych surowców, w tym m.in. węgla brunatnego. W muzeum można obejrzeć m.in. pochodzący z Kopalni Turów skamieniały pień drzewa kopalnego, który liczy ok. 18 mln lat oraz gigantyczny czerpak z koparki kołowej pracującej w Kopalni Bełchatów.

Dwuczęściowa ekspozycja w Narodowym Muzeum Techniki „Źródła energii cywilizacji – historia paliw kopalnych” oraz „Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego” to tematyczne wystawy dedykowane surowcom, które od wielu dekad stanowią fundamenty światowej energetyki – to ropa naftowa, węgiel kamienny i brunatny oraz gaz ziemny.

Kopalnia Turów nawiązała współpracę z muzeum w zakresie organizacji ekspozycji obrazującej źródła energii cywilizacji – mówi Sławomir Wochna, dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego Turów. – Cieszy nas, że zwiedzający mogą obejrzeć zdjęcia, filmy o kopalni oraz wyjątkowy pień drzewa kopalnego, który pochodzi
z osadów neogeńskich
- dodaje dyrektor Sławomir Wochna.

Pień drzewa liczy około 8 metrów długości, 1,5 metra szerokości i został wydobyty z centralnej części odkrywki, z głębokości około 200 m pod pierwotnym poziomem terenu. Jego szacowany wiek to około 16 do 18 milionów lat. Kopalnia Bełchatów przekazała muzeum czerpak z koła gigantycznej koparki.

Dzięki ekspozycji zwiedzający poznają historię rozwoju polskiej myśli technicznej, skupiając się w szczególności na najistotniejszych osiągnięciach inżynieryjnych
i naukowych okresu od XVII do XX wieku. Wystawa prezentuje także proces wydobycia i przetwarzania surowców, takich jak: ropa naftowa, węgiel kamienny, węgiel brunatny czy gaz ziemny.

W uroczystym wernisażu wystawy, która odbyła się 16 grudnia, wzięli udział m.in. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Sławomir Wochna, Dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Całość ekspozycji można zwiedzać od 17 grudnia 2022 r. w NMT w Warszawie, które mieści się w Pałacu Kultury i Nauki, przy Placu Defilad 1.

Zdjęcia