105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
28 września 2023 - czwartek Imieniny: Wacława, Tymona, Marka

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

HitPlaneta

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
28 września 2023 - czwartek Imieniny: Wacława, Tymona, Marka

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
28 września 2023 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1668062579

„Polskie Drogi Do Niepodległości” w Powiecie Karkonoskim


Jutro w Piechowicach odbędą się Powiatowe Obchody Święta Odzyskania Niepodległości.
Uroczystości zaczną się Mszą Świętą o godz. 9.30 w Kościele pw. Św. Padewskiego w Piechowicach, które następnie będą kontynuowane na boisku szkolnym przy Szkole Podstawowej nr 1 w Piechowicach. Obchody będą spektakularne z bitwą z czasów i wojny światowej w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej. Mówi starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski.

1. Powiatowe Obchody Święta Odzyskania Niepodległości – „Polskie Drogi Do Niepodległości” w Powiecie Karkonoskim.
Po raz pierwszy w historii powiatu, uroczystościom odzyskania niepodległości towarzyszyć będzie WIDOWISKO PATRIOTYCZNE Z REKONSTRUKCJĄ BITWY Z OKRESU I WOJNY ŚWIATOWEJ.
Program widowiska obfituje w szereg niezwykłych wydarzeń.
1. Przemarsz Wojsk Polskich z Marszałkiem w mundurach Legionistów, Błękitnej Armii oraz Wojska Wielkopolskiego.
2. Przedstawienie-rekonstrukcja pt.: "Ścieżki Chwały" składające się z epizodów:
- Front Zachodni I Wojny Światowej - walka błękitnych, polskich oddziałów z Prusakami w okopach I Wojny Światowej. Ponadto atak gazowy, bombardowanie artyleryjskie i lotnicze, atak miotaczy płomieni i broń maszynowa.
- Front Wschodni - walki legionistów Marszałka Piłsudskiego z wojskami Rosyjskimi, walki miejskie i zdobywanie budynku.
- Przejęcie władzy z rąk Prus - przemówienie Marszałka do mieszkańców.
W odtworzeniu rekonstrukcji z czasów I Wojny Światowej będzie uczestniczyć 25 aktorów, a w tle profesjonalna scenografia pobojowiska między okopami frontu zachodniego, zasieki, manekiny ludzkich ciał i instalacja do ataku gazowego. W prezentacji zawarte będą efekty pirotechniczne i ogniowe oraz broń strzelająca (ślepa i gazowa) w tym maschinegewehr MH08, działa okopowe, moździerz, flagi i sztandary. Prezentacji będzie dopełniać specjalnie przygotowana narracja muzyczna.
Program całej uroczystości:
- Godz. 9:30, Msza Święta w intencji ojczyzny (Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego, ul. Kryształowa 40 w Piechowicach).
- Od godz. 10:30, uroczystości na boisku Szkoły Podstawowej nr 1 w Piechowicach oraz widowisko patriotyczne z inscenizacją bitwy z okresu I Wojny Światowej.
Do udział w wydarzeniu zapraszają organizatorzy: Starosta Karkonoski Krzysztof Wiśniewski, Przewodniczący Rady Powiatu Karkonoskiego Eugeniusz Kleśta, Burmistrz Miasta Piechowice Jacek Kubielski, Przewodniczący Rady Miasta Piechowice Józef Nadolny oraz Dowódca 16. DBOT płk Artur Barański.
W uroczystościach wezmą udział: Orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Piechowicach i asysta honorowa Wojsk Obrony Terytorialnej.