105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
03 marca 2024 - niedziela Imieniny: Maryny, Kunegundy, Tycjana
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
03 marca 2024 - niedziela Imieniny: Maryny, Kunegundy, Tycjana

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
03 marca 2024 - niedziela | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1667902839

Od stycznia w autobusach MZK kupimy bilet z pomocą karty płatniczej


Od stycznia w mobilnych automatach zainstalowanych w autobusach MZK nie będzie już można kupić biletu za gotówkę. Zrobimy to wyłącznie kartą płatniczą. Bilonem nadal będzie można natomiast płacić za bilet w 19 automatach stacjonarnych zlokalizowanych przy przystankach w Jeleniej Górze, Jeżowie Sudeckim i Piechowicach.

Decyzja podyktowana jest bardzo wysokimi i stale rosnącymi kosztami związanymi z obsługą i serwisem urządzeń realizujących opłaty gotówkowe. Po zakończeniu okresu gwarancji wszelkie naprawy poszczególnych elementów, jak np.: „karuzele” monet, czujniki torów wyjściowych i wejściowych monet, akceptorów oraz sterowników karuzel są bardzo drogie.

Niestety, awarie występują coraz częściej - mówi Michał Palewicz, główny ekonomista spółki. -  Automaty biletowe używane są nieprzerwanie od stycznia 2014 roku, czyli ponad osiem lat.  Dodatkowo notorycznie są one także psute przez wandali. Otwory na monety blokują oni wkładając do wnętrza zwinięte zużyte bilety, papierki po cukierkach, patyczki do lodów, spinacze, kapsle a nawet płaskie blaszki i wycofane z obiegu monety.

Z roku na rok bilonem za bilety płaci coraz mniej osób. Obecnie udział płatności za bilety przy użyciu karty płatniczej wynosi prawie 70 % i zwiększył się w okresie ostatnich 2 lat o ponad 18 %. Za gotówkę nie można kupić biletów w wielu miastach Polski, między innymi we Wrocławiu i w Legnicy.

Oprócz płatności kartą, nadal bilet można będzie kupić za pomocą aplikacji mPay, moBilet, SkyCash lub poprzez elektroniczną portmonetką biletu S@ba - dodaje Michał Palewicz - Niebawem planujemy też uruchomić kolejny kanał dystrybucji biletów - za pośrednictwem kasownika i przy zastosowaniu osobistej karty płatniczej.

W przypadku awarii automatu, zawsze bilet można i nadal będzie można kupić u kierowcy.