105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
07 grudnia 2023 - czwartek Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
07 grudnia 2023 - czwartek Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
07 grudnia 2023 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1665554477

Odbudowa ekosystemu i różnorodności biologicznej rzeki Odry z pomocą WFOŚiGW we Wrocławiu


Uruchomiony przez WFOŚiGW we Wrocławiu program przyczyni się do przywrócenie populacji ryb i odbudowy ekosystemu rzeki oraz jej walorów przyrodniczych m.in. poprzez zarybianie i inne działania systemowe.

W ramach programu dofinansowane będzie zarybianie zgodnie z aktualnymi operatami rybackimi lub innymi dokumentami, potwierdzającymi konieczność zarybiania, w tym m.in. pozyskiwanie tarlaków jako genetycznej bazy wyjściowej do produkcji materiału zarybieniowego; odtworzenie tarlisk jako naturalnych miejsc odbudowy ekosystemu flory i fauny związanych z namnażaniem ryb i skorupiaków, a także monitoring ichtiofauny Odry. Działania – o ile korzystnie wpłyną na główny nurt – będą mogły być prowadzone także na dopływach.

- W dorzeczu Odry działa pięć Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Opolu, we Wrocławiu, w Zielonej Górze i Szczecinie. Po raz kolejny połączyliśmy siły i przekażemy łącznie 14 milionów złotych w formie dotacji na odbudowę i ochronę walorów przyrodniczych drugiej największej polskiej rzeki. Fundusz wrocławski przeznaczył na ten cel 4 mln złotych a dofinansowanie jest w wysokości do 100% kosztów przedsięwzięcia - mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Program, którego celem jest odbudowa ekosystemu i różnorodności biologicznej Odry jest zaplanowany na lata 2022-2025. O środki będą mogły wnioskować podmioty uprawnione do zarybiania, w tym m.in. uczelnie i instytuty badawcze, organizacje pozarządowe i społeczne, organizacje producentów ryb, organy administracji publicznej lub parki narodowe – do ochrony ryb na swoim terenie.