105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
24 lutego 2024 - sobota Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Patryk Łasica

Top30.PL

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
24 lutego 2024 - sobota Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
24 lutego 2024 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1657089008

PGE GiEK rozmawia z przedstawicielami Banku Światowego o sprawiedliwej transformacji Kompleksu Turów


Przedstawiciele Spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna wzięli udział w spotkaniach ze specjalistami Banku Światowego - instytucji, która wspiera Polskę w działaniach na rzecz sprawiedliwej transformacji węglowej, w tym także pomaga województwu dolnośląskiemu w planowaniu dywersyfikacji ekonomicznej regionu. Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE GiEK oraz dyrektorzy Kopalni i elektrowni Turów opowiedzieli o roli aktywów konwencjonalnych w polskim systemie elektroenergetycznym, a także o znaczeniu Kopalni i Elektrowni Turów dla lokalnej społeczności, w ujęciu ekonomicznym, gospodarczym i bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Podczas spotkania, Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz Sławomir Wochna, dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego Turów, tłumaczyli dlaczego dalsza działalność pobliskiej elektrowni PGE GiEK jest kluczowa dla przeprowadzenia procesu sprawiedliwej transformacji.
Rozumiemy i akceptujemy fakt, że przez najbliższe dziesięciolecia polska energetyka będzie się zmieniać. Nie godzimy się jednak na dziką transformację naszych kompleksów górniczo-energetycznych. Aby nie doprowadzić do upadku regionów i wyniszczenia lokalnej społeczności, musimy zadbać, aby transformacja energetyczna była odpowiednio rozłożona w czasie. Mamy świadomość, że przede wszystkim odpowiadamy za energetyczne bezpieczeństwo milionów polskich rodzin i polskiej gospodarki oraz za niezawodne dostawy energii. Chcemy tę misję realizować do czasu zabezpieczenia krajowego systemu energetycznego alternatywnymi źródłami energii - podkreślił podczas spotkania Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.


Delegacja z Banku Światowego spotkała się w Bogatyni ze Sławomirem Wochną, dyrektorem Kopalni Turów oraz Oktawianem Leśniewskim, dyrektorem Elektrowni Turów. Rozmowy dotyczyły przyszłości regionu, w którym funkcjonuje turoszowski kompleks energetyczny w kontekście zapowiadanej transformacji energetycznej i wynikających z niej, koniecznych do przeprowadzenia przemian społeczno-gospodarczych oraz ich wpływu na stabilność regionu i bezpieczeństwo ekonomiczne mieszkańców. Wizyta Banku Światowego miała na celu pełniejsze zrozumienie lokalnego znaczenia kompleksu, roli jaką pełni w krajowym systemie energetycznym oraz jego wpływu na szeroko rozumiane bezpieczeństwo obszaru przygranicznego.
Dyrektorzy podkreślili m.in. że oba ściśle ze sobą powiązane i wzajemnie od siebie zależne zakłady są największymi pracodawcami w regionie oraz w całym województwie dolnośląskim. Łącznie pracuje w nich około 4 tys. osób. Zatrudnienie bezpośrednio w Kopalni i Elektrowni, w spółkach zależnych oraz podmiotach współpracujących zapewnia stabilny byt około 80 tysiącom osób, wliczając w to rodziny pracowników. Ponadto dyrektorzy oddziałów PGE GiEK podkreślili, że Kompleks Turów zapewnia stabilne dostawy energii do polskiego systemu elektroenergetycznego, zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem. W ubiegłym roku Kompleks Turów pokrył aż 8 proc. krajowego zapotrzebowania na energię - to energia elektryczna, która w szczytowych momentach mogłaby zasilić aż dwa polskie województwa. Kompleks Turów jest również jedynym lokalnym producentem ciepła dla tysięcy okolicznych mieszkańców, w tym szpitali, szkół i przedsiębiorstw. Bogatynia nie posiada alternatywnego źródła ciepła - komfort cieplny mieszkańców miasta może zapewnić wyłącznie Elektrownia Turów.


Podczas wizyty delegacji Banku Światowego przedstawiciele PGE GiEK podkreślali, że transformacja energetyczna powinna przebiegać na zasadzie ewolucji a nie rewolucji, powinna być dobrze zaplanowana i rozłożona w czasie. Dalsza działalność aktywów węglowych do 2050 r. to czas niezbędny do stworzenia alternatywnych miejsc pracy, przekwalifikowania kadr, zbudowania nowej infrastruktury, zmiany wizerunku regionów górniczych i uatrakcyjnienia ich dla potencjalnych inwestorów.
W najbliższym czasie zorganizowane będą kolejne spotkania w temacie transformacji zagłębia turoszowskiego.