105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
04 marca 2024 - poniedziałek Imieniny: Łucji, Kazimierza, Eugeniusza
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
04 marca 2024 - poniedziałek Imieniny: Łucji, Kazimierza, Eugeniusza

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
04 marca 2024 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1645184165

W przygotowaniu niezwykła wystawa dolnośląskiej porcelany

Muzeum Śląskie w Görlitz posiada obecnie prawdopodobnie największą na świecie kolekcję dolnośląskiej porcelany


Dzięki przekazaniu prywatnych kolekcji przez dwie niemieckie rodziny: Gerharda i Margret Schmidt-Stein oraz Adelheid Schmitz-Brodam muzeum posiada blisko 30 tys. sztuk pojedynczych egzemplarzy dolnośląskiej porcelany.  Muzeum przygotowuje dwuczęściową, dwujęzyczną wystawę "Dolny i Górny Śląsk: Kraina Porcelany". Otwarcie pierwszej wystawy planowane jest latem, 8 lipca. Natomiast druga czynna będzie od września. Opisy do obu wystaw będą w języku niemieckim oraz polskim. Mówi Aleksander Szałapski, historyk i współorganizator wystawy porcelany.

Produkcja porcelany odgrywała bardzo ważną rolę jako jedna z gałęzi przemysłu na Dolnym i Górnym Śląsku i przemieniła ten region właśnie w krainę porcelany. Prawie 50 firm produkowało tutaj w latach 1820-1945 porcelanę w największych i najnowocześniejszych wówczas fabrykach w Niemczech.


- W tamtym czasie porcelana ze Śląska podbiła cały świat. Liczne fabryki nie tylko dostarczały klientom porcelanę produkowaną przemysłowo, wysokiej jakości i jednocześnie niedrogą, ale również eksportowały ją do wielu krajów europejskich - mówi dr Martin Kügler, kurator wystawy.


Główną atrakcją przygotowywanej wystawy jest piękna porcelana w stylach od neorokoko do art déco, która świadczy o wysokich umiejętnościach producentów. Dolnośląskie fabryki takie jak Krister, Tielsch, Ohme i Königszelt przekształciły w XIX wieku porcelanę z towaru luksusowego w towar dostępny dla szerokich warstw społecznych. Dwie polskie fabryki - Krzysztof w Wałbrzychu i Karolina w Jaworzynie Śląskiej - do dziś produkują porcelanę na Dolnym Śląsku i świadomie nawiązują do tradycji swoich niemieckich poprzedników.
Małżeństwo Gerhard i Margret Schmidt-Stein w ciągu dziesięcioleci pracy kolekcjonerskiej stworzyli jeden z najbogatszych prywatnych zbiorów dolnośląskiej i śląskiej porcelany. W przeszłości wspierali oni kilkakrotnie Muzeum Śląskie darowiznami i pożyczkami, umożliwiając zorganizowanie kilku wystaw. Pod koniec ubiegłego roku cała kolekcja Schmidt-Stein oraz kolekcja Adelheid Schmitz-Brodam zostały przekazane muzeum.
Kolekcjonerzy Schmidt-Stein zbierali liczne marki różnych producentów według kryteriów estetycznych, natomiast Adelheid Schmitz-Brodam skupiła się na marce Carl Tielsch & Co. i w ten sposób uzyskała szerokie portfolio produktów jednego producenta.