105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
05 marca 2024 - wtorek Imieniny: Adriana, Fryderyka, Teofila

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Antena Antena

Budzimy Przebojowo!

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
05 marca 2024 - wtorek Imieniny: Adriana, Fryderyka, Teofila

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
05 marca 2024 - wtorek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1644920596

Rozpoczęła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych na Dolnym Śląsku

1200 zawodniczek i zawodników w 14 dyscyplinach sportowych rywalizuje w ramach XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych.


Sportowe zmagania rozpoczęły się nieco wcześniej, a dziś odbyło się oficjalne otwarcie imprezy na Dolnym Śląsku. Samorząd Województwa reprezentowali wicemarszałkowie Marcin Krzyżanowski i Grzegorz Macko oraz członek zarządu województwa Tymoteusz Myrda i Andrzej Jaroch – Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych gości w 7 ośrodkach na Dolnym Śląsku i 4 poza naszym regionem. Młodych sportowców podejmują: Szklarska Poręba, Karpacz, Świdnica, Wałbrzych, Duszniki Zdrój, Stronie Śląskie i Jelenia Góra a także Tomaszów Mazowiecki,  Zakopane, Tychy i Bytom.

- Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych tej rangi w naszym kraju, a dolnośląscy sportowcy od lat z sukcesami rywalizują na jej arenach. Trzymam za nich kciuki i liczę na to, że już niedługo będą oni stanowić o sile seniorskich reprezentacji naszego kraju. Samorząd województwa wspiera sportowców również poprzez budowę wysokiej klasy obiektów sportowych w naszym regionie – mówi Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży jest rozgrywaną corocznie imprezą sportową, adresowaną do najlepiej zapowiadających się zawodników reprezentujących kluby sportowe z całej Polski. Na tej imprezie zaczynały się wielkie kariery Natalii Czerwonki, Kai Ziomek, Andżeliki Wójcik, Dawida Kubackiego, Pawła Wąska, Kamili Żuk i wielu innych startujących obecnie na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

- Cieszę się, że jako województwo dolnośląskie możemy być gospodarzami tak dużego wydarzenia. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych to jedna z najważniejszych imprez sportowych tej rangi w naszym kraju. Wszystkim uczestnikom życzę powodzenia, a w szczególności kibicuje naszej dolnośląskiej młodzieży – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Rywalizacja w ramach XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych Dolny Śląsk 2022 trwa już od jakiegoś czasu, a dziś nadszedł czas uroczystego otwarcia imprezy. Wydarzenia, w którym wystąpi około 1200 zawodników i zawodniczek w 14 dyscyplinach [m.in. biathlon, curling, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie (tor długi i shorttrack), narciarstwo (alpejskie, klasyczne - biegi, skoki i kombinacja norweska), sporty saneczkowe, snowboard.

- Jesteśmy bardzo dumni, że XXVIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych odbywa się na Dolnym Śląsku. Warto podkreślić, że jako samorząd oprócz inwestycji infrastrukturalnych wspieramy młodych sportowców także finansowo poprzez stypendia. Jestem przekonany, że efekty tych działań będą widoczne już w najbliższych latach. Życzę wszystkim uczestnikom powodzenia i jak najlepszych wyników – dodaje wicemarszałek Grzegorz Macko.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży organizowana jest regularnie od 1995 roku jako krajowe zawody sportowe w których udział biorą dzieci i młodzież. Zgodnie z zasadami Olimpiady, była ona organizowana przez miasta, natomiast od 2000 roku organizatorem zawodów są samorządy wojewódzkie. Województwo Dolnośląskie w 28-letniej historii tej imprezy w 2022 roku zimową olimpiadę organizuje już po raz szósty.

- Cieszę się, że Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży trwa równolegle z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie. To zapewnia dodatkowe emocje dla nas kibiców. Jesteśmy dumni, że nasze – dolnośląskie areny sportowe goszczą młode talenty, które z pewnością w najbliższych latach będą sięgać po laury najważniejszych imprez sportowych w Polsce i na świecie - mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

W 2020 roku w pierwszej dwudziestce klasyfikacji końcowej było aż pięć klubów z naszego regionu. Wygrał ją MKS Karkonosze Jelenia Góra. W czołówce znalazły się także AZS AWF Wrocław, UKN Melafir Czarny Bór, MKS Duszniki Zdrój i MKS Cuprum Lubin. W klasyfikacji medalowej Dolny  Śląsk był czwarty z dorobkiem 73 medali (19 złotych, 27 srebrnych, 27 brązowych). Trzecie było Podlasie, które miało co prawda o 14 krążków mniej, ale aż 30 złotych.