105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
01 czerwca 2023 - czwartek Imieniny: Justyna, Anieli, Konrada

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

House20

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
01 czerwca 2023 - czwartek Imieniny: Justyna, Anieli, Konrada

*** Od 15 listopada nadajemy eksperymentalnie DAB+ w Łodzi na kanale 10C ***                   *** Słuchaj nas też w DAB+ w Polsce: * Warszawa: kanał 11B, nadajnik na budynku WTT * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B *** Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
01 czerwca 2023 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1644914304

Otwarcie wystawy „Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu”

Cesarz Francuzów i jego podwładni wracają nad Bóbr. W Muzeum Ceramiki w Bolesławcu otwarto wystawę 'Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu'.


Przygotowana przez polskich i niemieckich partnerów dwujęzyczna ekspozycja dostępna będzie bezpłatnie do kwietnia. Główną oś prezentacji stanowią wydarzenia doby napoleońskiej, które miały miejsce w Bolesławcu i jego najbliższej okolicy.Mówi współautor projektu Emil Mendyk.

Główną oś prezentacji stanowią wydarzenia doby napoleońskiej, które miały miejsce w Bolesławcu i jego najbliższej okolicy. Wraz z rekrutem Wielkiej Armii przemierzymy szlak bojowy od momentu zaciągu po opuszczenie Dolnego Śląska w 1813 r. Dzięki ekwipunkowi użyczonemu przez Fundację Twierdzy Nysa przeniesiemy się do wojskowego obozu oraz poznamy trudy życia szeregowego żołnierza, m.in. korzystając ze strzelnicy. W nowy wymiar doświadczania przeszłości zwiedzających wprowadzi interaktywna makieta Bolesławca wykorzystująca technologię videomappingu, pozwalająca poznać lokalną historię w przystępny i atrakcyjny sposób. Na zakończenie historycznej przygody możliwe będzie wykonanie pamiątkowego zdjęcia w XIX-wiecznym kirysie.

Do aranżacji wystawy wykorzystano zbiory własne Muzeum Ceramiki oraz zaprzyjaźnionych instytucji i stowarzyszeń: Haus Schlesien Königswinter, Stiftung Erinnerung, Begegnung, Integration, Schlesisch Oberlausitzer Museumsverbund gGmbH oraz stowarzyszenia Bundesheimatgruppe Bunzlau zu Siegburg.

Wystawa „Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu” jest jednym z działań projektu „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG Polska Saksonia 2014-2020. Już za tydzień zostanie otwarta inna ekspozycja w ramach tego polsko-niemieckiego projektu: tym razem miejskie Muzeum w Budziszynie zaprosi na wystawę dotyczącą słowiańskiego osadnictwa na Górnych Łużycach we wczesnym średniowieczu.