
Przygotowana przez polskich i niemieckich partnerów dwujęzyczna ekspozycja dostępna będzie bezpłatnie do kwietnia. Główną oś prezentacji stanowią wydarzenia doby napoleońskiej, które miały miejsce w Bolesławcu i jego najbliższej okolicy.Mówi współautor projektu Emil Mendyk.
Główną oś prezentacji stanowią wydarzenia doby napoleońskiej, które miały miejsce w Bolesławcu i jego najbliższej okolicy. Wraz z rekrutem Wielkiej Armii przemierzymy szlak bojowy od momentu zaciągu po opuszczenie Dolnego Śląska w 1813 r. Dzięki ekwipunkowi użyczonemu przez Fundację Twierdzy Nysa przeniesiemy się do wojskowego obozu oraz poznamy trudy życia szeregowego żołnierza, m.in. korzystając ze strzelnicy. W nowy wymiar doświadczania przeszłości zwiedzających wprowadzi interaktywna makieta Bolesławca wykorzystująca technologię videomappingu, pozwalająca poznać lokalną historię w przystępny i atrakcyjny sposób. Na zakończenie historycznej przygody możliwe będzie wykonanie pamiątkowego zdjęcia w XIX-wiecznym kirysie.
Do aranżacji wystawy wykorzystano zbiory własne Muzeum Ceramiki oraz zaprzyjaźnionych instytucji i stowarzyszeń: Haus Schlesien Königswinter, Stiftung Erinnerung, Begegnung, Integration, Schlesisch Oberlausitzer Museumsverbund gGmbH oraz stowarzyszenia Bundesheimatgruppe Bunzlau zu Siegburg.
Wystawa „Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu” jest jednym z działań projektu „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG Polska Saksonia 2014-2020. Już za tydzień zostanie otwarta inna ekspozycja w ramach tego polsko-niemieckiego projektu: tym razem miejskie Muzeum w Budziszynie zaprosi na wystawę dotyczącą słowiańskiego osadnictwa na Górnych Łużycach we wczesnym średniowieczu.