
23 Patrol Saperski z Bolesławca, realizował dwudniową akcję w podziemnych poniemieckich sztolniach w Lubaniu. Sztolnie, to system podziemnych korytarzy wykutych w bazalcie w czasie II wojny światowej przez Niemców, do których nikt nie wchodził od 76 lat. Znajdują się one w parku pod wzgórzem Kamienna Góra.
Podziemne korytarze zostały odkopane przez Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc, którego członkowie od 2 miesięcy kopali i budowali poziomy tuneli, aby dostać się do ich wnętrza. Wejście do obiektu było przez oddziały Niemców wysadzone w 1945 roku.
Saperzy dostali zgłoszenie, że znaleziono w podziemnym chodniku białe cienkie przewody elektryczne prawdopodobnie minerskie. Z uwagi na fakt, że sztolnie pochodziły z okresu II wojny światowej, oraz że wejście do tuneli było wysadzone przez wycofujących się żołnierzy niemieckich, sprawę potraktowano bardzo poważnie.
W praktyce saperzy jako pierwsi rozpoczęli eksplorację tuneli od miejsca, gdzie znaleziono przewody. Ich zadaniem było wykrycie ewentualnych ładunków wybuchowych, do których mogły być podłączone znalezione przewody minerskie oraz przeprowadzenie rozpoznania minersko-pirotechnicznego miejsca, gdzie dokonano znaleziska.
Początkowo saperzy z patrolu poruszali się bardzo powoli z uwagi na to, iż każdorazowo po sprawdzeniu 3 metrów wchodzili górnicy, którzy wzmacniali strop i ściany, przedłużali rury odprowadzające i doprowadzajace powietrze oraz ustawiali czujnik wielogazowy. Podczas dwudniowych prac żołnierze patrolu sprawdzili 1/4 obiektu, w którym według niemieckich map długość korytarzy miały wynosić około 915 metrów. Prace saperskie w pozostałej części obiektu przerwano, z uwagi na niestabilną konstrukcję korytarzy.
Ostatecznie saperzy wykryli kilkanaście odcinków niemieckich przewodów minerskich oraz fragmenty lontu prochowego w różnych miejscach podziemi umieszczony na ścianach, belkach stropu lub leżących na spągu. Oprócz tego pod ziemią odkryto wiele przedmiotów związanych z budową tych tuneli np. wagoniki górnicze, wiertła górnicze, kilofy, młoty, torowiska wąskotorowe oraz inne przedmioty.
Projekt otwarcia podziemnego obiektu w Lubaniu jest realizowany społecznie przez SMGŁ.