105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
08 grudnia 2023 - piątek Imieniny: Marii, Światozara, Makarego
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
08 grudnia 2023 - piątek Imieniny: Marii, Światozara, Makarego

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
08 grudnia 2023 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1631505255

Dzień Energetyka w Elektrowni Turów


Pracownicy Elektrowni Turów, oddziału spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, obchodzili 10 września branżowe święto. Wielu z nich otrzymało wyróżnienia i gratulacje za dobrą pracę. Uroczystości związane z obchodami Dnia Energetyka były okazją do złożenia gratulacji wszystkim pracownikom Elektrowni, która wraz z Kopalnią Turów tworzą turoszowski kompleks energetyczny, odpowiadający za ok. 7 proc. krajowej produkcji energii. Gratulacje i życzenia złożyła energetykom osobiście Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Grupa PGE jest w pełni świadoma społecznych i ekonomicznych skutków podjętych decyzji oraz konieczności zabezpieczenia przyszłości pracowników Kompleksu Energetycznego Turów oraz mieszkańców regionu. Obszar, który obejmie transformacja jest terenem przemysłowym z bardzo dobrym dostępem do sieci energetycznej i stanowi idealne miejsce do realizacji nowych inwestycji w energetykę odnawialną. Dlatego w ramach Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji zgłosiliśmy dla regionu turoszowskiego szereg projektów, na które Grupa PGE przeznaczy ponad 2 mld zł. Wymienię tu takie inwestycje jak farmy wiatrowe, farmy fotowoltaiczne, magazyny energii oraz elektrociepłownia dla mieszkańców Bogatyni – podkreślił Paweł Cioch, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Elektrownia i Kopalnia Turów istotnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski

Z kolei prezes Andrzej Legeżyński przypomniał, że po oddaniu nowego bloku, elektrownia jest w stanie dostarczyć energię elektryczną do około 3,2 mln gospodarstw, a razem z Kopalnią Turów stanowią istotny element bezpieczeństwa energetycznego kraju.

To bezpieczeństwo wydatnie zwiększył przyjęty do eksploatacji w maju 2021 r. nowy blok energetyczny nr 7, który pozwolił całkowicie odbudować moc Elektrowni Turów do ponad 2000 MW . Budowa bloku nr 7 była historycznym dla nas wydarzeniem to ostatni projekt budowy węglowego bloku energetycznego w Grupie PGE. Ta inwestycja to miejsca pracy dla energetyków, górników i firm współpracujących z elektrownią. Nie bez znaczenia jest możliwość wykorzystania tutejszego złoża węgla brunatnego przy użyciu już istniejącej infrastruktury – podkreślał Andrzej Legeżyński, prezes PGE GiEK.

Zielony ład i transformacja kompleksu

W wystąpieniu prezesa PGE GiEK pojawiły się także wątek polityki klimatycznej UE i transformacji energetycznej kompleksu.

Grupa PGE, w tym kompleks energetyczny w Turowie, już przystąpiły do realizacji założeń wynikających z polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Dla regionu został opracowany plan transformacji przewidujący utrzymanie istotnej roli kompleksu w przyszłym polskim systemie zielonej energii, uwzględniający zabezpieczenie miejsc pracy i stabilizację gospodarczą oraz społeczną regionu, przy stopniowym, rozważnym i planowanym z wyprzedzeniem wygaszaniu konwencjonalnej energetyki. Skuteczna i odpowiedzialna realizacja Zielonego Ładu wymaga w najbliższych latach ogromnych nakładów inwestycyjnych, a także długofalowych planów modernizacji sektora elektroenergetycznego. Po otrzymaniu wsparcia finansowego projekty w zakresie energetyki nisko i zeroemisyjnej mają szansę na przekształcenie Turowa w zielone centrum energii z wykorzystaniem istniejącej struktury okołoenergetycznej, nowych technologii w zakresie wytwarzania OZE oraz magazynowania energii, ale także potencjału i specjalistycznej wiedzy pracowników kompleksu Turów – zapewniał Andrzej Legeżyński.

Elektrownia w przededniu 60-lecia

Oktawian Leśniewski, dyrektor Elektrowni Turów, podsumowując miniony rok działalności zakładu przypomniał, że w przyszłym roku oddział będzie obchodził jubileusz 60-lecia produkcji energii elektrycznej. Dodał także, że będzie to również rok dużych zmian, związany m.in. z powstaniem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, w ramach której będą funkcjonowały aktywa węglowe największych polskich koncernów energetycznych.

– Jestem przekonany, że niezależnie od struktur, w jakich w przyszłości znajdzie się Elektrownia, w dotychczasowej, dobrej formie będziemy mogli świętować również kolejne, okrągłe rocznice. Zrealizowane dotychczas inwestycje i modernizacje, dbałość o środowisko naturalne, nacisk położony na innowacje i zapewnienie przyszłych kadr pozwalają założyć, że będziemy najdłużej działającą polską elektrownią węglową. Na naszych oczach historia zatoczyła koło - od pierwszego 200 MW bloku, poprzez rozbudowę mocy do 2000 MW, rozmaite struktury własnościowe, w których funkcjonowała elektrownia, aż do odbudowy mocy ponownie do ponad 2000 MW dzięki ostatniemu oddanemu blokowi węglowemu w energetyce. Na elektrownię zawsze można liczyć – działamy nieustannie już od 59 lat – powiedział Oktawian Leśniewski, dyrektor Elektrowni Turów.

Uroczyste obchody Dnia Energetyka były okazją do docenienia pracowników za ich pracę i nabrały wyjątkowego charakteru dla ponad pięćdziesięciu pracowników, którzy tego dnia otrzymali państwowe i branżowe odznaczenia. Złotym, srebrnym i brązowym Medalem za Długoletnią służbę uhonorowano 37 osób. Za zasługi dla energetyki dwóm pracownikom przyznano medale, a pięć osób otrzymało honorowe odznaczenia Zasłużony dla Elektrowni Turów. Listy gratulacyjne PGE GiEK za zaangażowanie w rozwój innowacyjności otrzymało dwóch pracowników.