105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
04 marca 2024 - poniedziałek Imieniny: Łucji, Kazimierza, Eugeniusza

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
04 marca 2024 - poniedziałek Imieniny: Łucji, Kazimierza, Eugeniusza

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
04 marca 2024 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1630517363

Minister Marzena Machałek na inauguracji roku szkolnego

Wiceminister Edukacji i Nauki, Marzena Machałek wzięła udział w uroczystym rozpoczęciu nowego roku szkolnego w Chobieni w Gminie Rudna.


Naukę w dwóch gminnych szkołach rozpoczęło 715 uczniów, w tym 93 w pierwszych klasach. "Naukę zdalną rząd wsparł w ubiegłym roku kwotą ponad 1 miliarda złotych, ale nic nie zastąpi spotkania w klasie" - mówi Minister Marzena Machałek.

Przez najbliższe miesiące młodzież i dzieci w Gminie Rudna będą uczyć się pod opieką 84 nauczycieli. Nauka rozpoczyna się w szczególnym okresie, dlatego dyrektor szkoły podstawowej w Chobieni poprosiła uczniów, nauczycieli oraz rodziców o odpowiedzialność i przestrzeganie procedur związanych z nauką w reżimie sanitarnym.
– Chciałabym abyście przez najbliższe miesiące odkrywali radość ze szkolnej nauki. A my nauczyciele dołożymy wszelkich starań, aby nasza szkoła była dobrym miejscem do nauki, wychowania i opieki. Sumienność, pracowitość i optymizm pozwolą wam dojść do wymarzonych celów – podkreśliła Renata Kucharzów, dyrektor szkoły podstawowej w Chobieni, w Gminie Rudna.


Gmina Rudna kładzie szczególny nacisk na zapewnienie najmłodszym mieszkańcom najlepszych warunków do nauki i wychowania. Samorząd może pochwalić się nowoczesnymi i przyjaznymi szkołami. Poza rządową subwencją i dodatkowym rządowym wsparciem na łącznym poziomie ponad 8 milionów 350 tysięcy, gmina wyda dodatkowo w 2021 roku z własnego budżetu na funkcjonowanie szkół i przedszkoli prawie 11 milionów 550 tysięcy złotych.
– Chcemy mieć mądrych, świadomych, dobrze wykształconych mieszkańców, którzy doskonale będą sobie radzić na rynku pracy i wspierać swoją aktywnością rozwój naszej lokalnej społeczności – wyjaśnia Adrian Wołkowski, wójt Gminy Rudna. – Każda złotówka przeznaczona na edukację, wychowanie, rozwój fizyczny i kształcenie wielu ważnych umiejętności to doskonale zainwestowane pieniądze.


Doskonałe zaplecze edukacyjno-sportowo-naukowe to znak rozpoznawczy placówek oświatowych w Gminie Rudna. W SP w Rudnej działa szkolny basen, na którym trenują również utytułowani zawodnicy Shark Rudna. W obu szkołach znajdują się ogromne hale widowiskowo – sportowe z zapleczem treningowym, boiska sportowe, tereny zielone oraz korty tenisowe. Stołówki szkolne oferują dwudaniowe obiady za symboliczną kwotę 3 złotych – pozostałe koszty są pokrywane przez gminę.
Samorząd wyposaża obie placówki w pomoce naukowe, takie jak monitory interaktywne, nowoczesne projektory, sprzęt audio do nauki języków obcych, pomoce dydaktyczne do zajęć z robotyki oraz chemii i fizyki. Współpracuje z KGHM Polska Miedź SA, wzbogacając ofertę edukacyjną w ramach projektu realizowanego przez miedziowy koncern „Cyfrowa i nowoczesna szkoła w Gminie Rudna”.
– Cały czas staramy się o pozyskanie środków finansowych na nowoczesny sprzęt i pomoce edukacyjne, które zapewniają atrakcyjność lekcji i lepsze efekty nauczania. Wiemy, jak dla młodzieży ważna jest znajomość nowych technologii. Właśnie dlatego w naszej gminie wykorzystujemy wszystkie możliwe okazje, aby pracownie w naszych szkołach były jak najlepiej wyposażone – dodaje Adrian Wołkowski.
Dzieci i młodzież uczą się pod okiem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej i realizują swoje pasje. W obu szkołach prężnie działają uczniowskie kluby sportowe takie jak UKS Shark Rudna, UKS Sparta Chobienia, UKS Karate Goju Ryu Shuseikan Chobienia, Karate Goju Ryu Rudna. Tradycyjnie od wielu lat uczniowie z Gminy Rudna wyjeżdżają we wrześniu nad Morze Bałtyckie na dwutygodniowe zielone szkoły. Wyjazdy te są w całości finansowane z budżetu gminy. Uczniowie z najlepszymi wynikami w nauce otrzymują co roku stypendia naukowe.