105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
02 grudnia 2023 - sobota Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Dawid Wenzel

Festiwal hitów
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
02 grudnia 2023 - sobota Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
02 grudnia 2023 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1628593862

Zarząd województwa krytycznie w sprawie rządowego projektu rozwoju lotnictwa cywilnego

Zdaniem Zarządu zapisy w nim zawarte w obecnym kształcie budzą kontrowersje i mogą skutkować zmarginalizowaniem roli regionalnych portów lotniczych


Ministerstwo Infrastruktury w lipcu zaprosiło do konsultacji społecznych dokumentu „Polityka rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do 2030 r. (z perspektywą do 2040 r.)”. Po szczegółowej analizie Zarząd Województwa Dolnośląskiego negatywnie zaopiniował rządowy dokument w obecnym kształcie.

- Konsultacje społeczne to bardzo ważny etap tworzenia dokumentów strategicznych, a takim jest Polityka rozwoju lotnictwa w Polsce. Zależy nam na tym, aby autorzy projektu zawarli w nim założenia istotne z punktu widzenia regionów i samorządów. Dla nas jest to kluczowe ponieważ nie możemy pozwolić na zmarginalizowanie roli regionalnych portów lotniczych, w tym wrocławskiego lotniska. Dlatego zaopiniowaliśmy negatywnie projekt ministerstwa w obecnym kształcie – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych i Samorządowców.

Polityka rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do 2030 r. definiuje główne cele, kierunki oraz sposoby kreowania i realizacji polityki rządu w obszarze lotnictwa cywilnego. Zdaniem Zarządu Województwa zapisy w nim zawarte w obecnym kształcie budzą kontrowersje i mogą skutkować zmarginalizowaniem roli regionalnych portów lotniczych w Polsce.

Ostatnie lata to okres dynamicznego wzrostu gospodarczego Dolnego Śląska. Istotną rolę odgrywa w nim m.in. dostępność komunikacyjna naszego regionu. Oprócz stale poszerzającej się sieci dróg oraz rozwijających się kolei regionalnych, wrocławskie lotnisko stanowi ważny element stymulujący rozwój gospodarki regionu. Jego rolę doceniają krajowi i zagraniczni inwestorzy, turyści, jak i przewoźnicy o czym świadczy stale powiększający się potencjał przewozowy Portu Lotniczego Wrocław.

Pandemia COVID-19 zmieniła jednak realia funkcjonowania ruchu lotniczego na świecie i wymaga ponownego zdefiniowania perspektyw jego rozwoju. Dlatego tworzenie dokumentów strategicznych programujących politykę lotniczą w kraju na najbliższe dziesięciolecia, a także inwestycje z tym związane, muszą być oparte o rzetelne analizy, uwzględniać aktualną sytuację i odpowiadać na ewentualne zagrożenia.

Stanowisko Zarządu Woj. Dolnośląskiego:

Plik PDF