105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
28 września 2023 - czwartek Imieniny: Wacława, Tymona, Marka

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Arkadiusz Włodarski

Best of

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
28 września 2023 - czwartek Imieniny: Wacława, Tymona, Marka

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
28 września 2023 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1623760343

W Dreźnie otwarto Regionalne Biuro Dolnego Śląska

To drugie przedstawicielstwo samorządu województwa za granicą po regionalnym biurze w Brukseli.


W obecności marszałka Cezarego Przybylskiego otwarto dziś w Dreźnie Regionalne Biuro Dolnego Śląska w Dreźnie. To drugie przedstawicielstwo samorządu województwa za granicą po regionalnym biurze w Brukseli. W uroczystości uczestniczyli także m.in. Michael Kretschmer – Premier Wolnego Państwa Saksonia, Andrzej Jaroch – Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Krzysztof Bramorski – Pełnomocnik Marszałka ds. kontaktów międzynarodowych.

 - Zależy nam, aby nasze biuro regionalne w Dreźnie było miejscem, gdzie firmy, szkoły, organizacje pozarządowe, ale przede wszystkim mieszkańcy obu regionów znajdą informacje o możliwościach współpracy – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski. – Czas pandemii nieco opóźnił naszą inicjatywę, ale jednocześnie pokazał jak ważna jest współpraca międzyregionalna. Dzięki doskonałym relacjom z władzami Saksonii cały czas monitorowaliśmy sytuację i staraliśmy się podejmować najlepsze decyzje dla naszych mieszkańców. Przy tej okazji raz jeszcze dziękuję premierowi Michaelowi Kretschmerowi za osobiste zaangażowanie, wsparcie i liczę na to, że otwarte dziś biuro regionalne Dolnego Śląska w Dreźnie pozwoli jeszcze bardziej rozwinąć nasze wspólne relacje – mówi marszałek Przybylski.

17 czerwca minie trzydzieści lat od momentu podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami. Tamten przełomowy dzień i postanowienia traktatowe stanowiły solidny fundament pod budowę relacji polsko-niemieckich. Przez lata Dolny Śląsk nawiązał bliską współpracę z trzema regionami Republiki Federalnej Niemiec: Wolnym Państwem Saksonia, Dolną Saksonią oraz Brandenburgią.

Współpraca regionalna Dolnego Śląska i Wolnego Państwa Saksonia sięga lat dziewięćdziesiątych minionego wieku. Rozpoczęło ją podpisanie Wspólnego Oświadczenia 17 września 1999 roku. Od tego czasu współpraca rozwija się na różnych polach: między samorządami, organizacjami pozarządowymi, instytucjami kultury, szkołami, uczelniami i ośrodkami badawczymi oraz instytucjami otoczenia biznesu.

- To miejsce w centrum naszego miasta symbolizuje jak szczególnym partnerem jest dla nas Dolny Śląsk, a  czas pandemii udowodnił jak wartościowa i ważna jest nasza wzajemna współpraca. Życzę aby nowe biuro Dolnego Śląska stało się miejscem, z którego wychodzić będą kolejne inicjatywy budujące naszą przyszłą kooperację – mówił premier Michael Kretschmer.

Siedziba otwartego dziś oficjalnie biura znajduje się w budynku Forum am Carolaplatz w administracyjnym centrum Drezna w bezpośrednim towarzystwie budynków ministerialnych i Kancelarii Stanu, miejsca gdzie na co dzień urzęduje Premier Saksonii. To właśnie dzięki Premierowi Michaelowi Kretschmerowi, który osobiście zaangażował się w znalezienie odpowiedniego miejsca, Dolny Śląsk będzie mógł pochwalić się atrakcyjną lokalizacją w sercu miasta.

Celem utworzenia nowego Biura jest pielęgnacja dobrych relacji mieszkańców Dolnego Śląska i Wolnego Państwa Saksonia, a także dalszy rozwój cennej współpracy. Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego będzie pierwszym kontaktem dla każdego, kto szuka informacji o Dolnym Śląsku lub ma zamiar nawiązać współpracę z podmiotami z naszego regionu.

Biuro będzie promować potencjał społeczny prężnie działających na Dolnym Śląsku organizacji pozarządowych, organizować spotkania mieszkańców Saksonii z dolnośląskimi instytucjami kultury, prezentować dorobek artystyczny, a także angażować się w wydarzenia przybliżające kulturę polską, poprzez koncerty, pokazy filmów oraz inne spotkania artystyczne.

Dolnośląscy i saksońscy przedsiębiorcy zainteresowani współpracą w regionie sąsiada lub poszukujący partnerów biznesowych znajdą tu wskazówki gdzie i jak najskuteczniej takie kontakty nawiązać. Nie zabraknie również ofert odpoczynku i propozycji na spędzanie wolnego czasu Dolnym Śląsku. Promowane będą tu najciekawsze atrakcje turystyczne i regionalne produkty. Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego w Dreźnie będzie drugim przedstawicielstwem samorządu województwa za granicą po Regionalnym Biurze w Brukseli.

- Saksonia to nasz główny region partnerski, z którym łączą nas bliskie stosunki. Do utworzenia tego biura przygotowywaliśmy się kilka lat. Dziś oficjalnie je otwieramy. Wierzę, że jego działalność pomoże w rozwoju i pielęgnacji naszej współpracy międzyregionalnej. Chcemy, by było to miejsce, gdzie zwrócić się może każdy kto szuka informacji o Dolnym Śląsku lub ma zamiar nawiązać współpracę z podmiotami z naszego regionu - podsumowuje Krzysztof Bramorski, Pełnomocnik Marszałka ds. kontaktów międzynarodowych.

Marszałek Cezary Przybylski oraz Michael Kretschmer, Premier Wolnego Państwa Saksonia, podpisali dziś również Wspólne Oświadczenie o Współpracy między Województwem Dolnośląskim i Wolnym Państwem Saksonia, wyrażające wolę dalszego pogłębiania współpracy. Podpisane Oświadczenia swą treścią nawiązuje do Oświadczenia o Współpracy podpisanego 17 września 1999 roku.

Obie strony doceniają fakt, że współpraca transgraniczna w ciągu ostatnich 20 lat partnerstwa regionalnego pomiędzy Województwem Dolnośląskim i Wolnym Państwem Saksonią stała się naturalnym elementem codziennej działalności obu administracji. Wiele wspólnych projektów przyczyniło się do rozwiązania problemów i wniosło wartość dodaną dla społeczności po obu stronach granicy, w szczególności w dziedzinie transportu drogowego, środowiska i rolnictwa, bezpieczeństwa wewnętrznego i sądownictwa, a także edukacji i nauki. Od momentu powstania partnerstwa regionalnego powstały nowe obszary współpracy. Celem podpisanego dokumentu jest jeszcze większe zbliżenie obywateli obu regionów, a tym samym wspieranie procesu integracji europejskiej na szczeblu regionalnym.