105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
08 grudnia 2023 - piątek Imieniny: Marii, Światozara, Makarego
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
08 grudnia 2023 - piątek Imieniny: Marii, Światozara, Makarego

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
08 grudnia 2023 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1621589883

TSUE nakazuje natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w KWB Turów!!! Premier mówi NIE!

Decyzja TSUE to droga do dzikiej transformacji energetycznej – napisała na Twitterze PGE Polska Grupa Energetyczna w reakcji na dzisiejsze postanowienie


Decyzja TSUE to droga do dzikiej transformacji energetycznej – napisała na Twitterze PGE Polska Grupa Energetyczna w reakcji na dzisiejsze postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów w Bogatyni do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia. Senator Krzysztof Mróz wraz z wojewodą dolnośląskim, był dzisiaj w Bogatyni i tam zastała ich ta decyzja.

Do wszystkich tych problemów dochodzą jeszcze relacje międzyludzkie na polsko-czeskim pograniczu. Decyzja TSUE wynikające z czeskiego pozwu nie pomaga.

Premier Mateusz Morawiecki o decyzji TSUE. "Żadna decyzja nie może narażać polskich obywateli"

 
- Z całą mocą będziemy przeciwdziałać tej niesłusznej i niesprawiedliwej decyzji TSUE - powiedział premier Mateusz Morawiecki, komentując decyzję o zamknięciu kopalni Turów.

W piątek, po tym jak Trubunał Sprawiedliwości UE wydał decyzję o natychmiastowym zaprzestaniu wydobycia węgla w kopalni odkrywkowej Turów, zebrał się sztab kryzysowy.

W czasie piątkowej konferencji szef rządu zapewniał, że decyzja organów unijnych nie może narażać polskich obywateli na zagrożenie, a taki skutek, jak twierdzi premier, może mieć wyłączenie kopalni w Turowie i zapowiedział, że rząd będzie się jej przeciwstawiać.

- Jako szef rządu chcę z całą mocą podkreślić, że na pewno nie będziemy ryzykować zdrowiem, życiem, nie mówiąc o normalnym funkcjonowaniu polskich obywateli, polskich rodzin, tylko dlatego, że ktoś w Trybunale Sprawiedliwości podjął taką czy inną decyzję - podkreślił Morawiecki.

Kopalnia w Turowie jest bezpośrednio związana z Elektrownią Turów, która stanowi ważny składnik polskiego miksu energetycznego. Zamknięcie kopalni będzie oznaczało brak dostaw paliwa, którymi zasilane są bloki energetyczne.

- Elektrownia Turów, która zasilana węglem wydobywanym z kopalni Turów, to w zależności od tego, ile mocy jest uruchomione nawet 8 procent mocy, a nie kiedy odrobinę więcej dla wszystkich polskich obywateli. Ta elektrownia w różnych okresach zabezpiecza prąd, zabezpiecza elektryczność, energię elektryczną dla 2-3 milionów ludzi - powiedział szef Rządu.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski: Decyzja TSUE podważa Europejski Zielony Ład. To zwykły szantaż

PGE Polska Grupa Energetyczna nie może zgodzić się na zamknięcie kopalni w Turowie. Oznaczałoby to automatyczne wyłączenie elektrowni, która dostarcza prąd do domów 3,7 mln Polaków.

Wyłączenie elektrowni zdestabilizowałoby polski i europejski system energetyczny, w którym Turów pełni istotną rolę, jako jeden z jego najważniejszych elementów - zapewnia do 7 proc. zapotrzebowania na energię w Polsce.

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów posiada ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi i będzie prowadzić wydobycie. Decyzja TSUE to droga do dzikiej transformacji energetycznej. Mamy do czynienia z pierwszym prawdziwym testem  Europejskiego Zielonego Ładu, który miał być oparty na solidarności i sprawiedliwej transformacji energetycznej, a nie programem wspierającym nieuczciwą konkurencję – mówi prezes Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej

TSUE bardzo wybiórczo potraktowało zarówno polskie wyjaśnienia, jak i złożoną sytuację kompleksu. Argumenty strony polskiej zostały zignorowane lub zniekształcone. Doszło do paradoksu, w którym dobrowolne i nadprogramowe działanie Polski na rzecz dodatkowej ochrony wód w Czechach zostało uznane jako potwierdzenie zarzutów.

Kilkadziesiąt kilometrów od Turowa, a nawet kilkaset metrów od granicy z Polską  funkcjonuje 9 kopalni odkrywkowych węgla brunatnego – 5 na terenie Czech, 4 w Niemczech, a Unia Europejska pozwala na ich działalność, mimo ich zdecydowanie większego wpływu na środowisko. PGE nie zgadza się na nierówne traktowanie działalności gospodarczej w zależności od narodowości firmy. Przykład Turowa pokazuje, że kosztem polskiego kompleksu energetycznego mają rozwijać się interesy energetyczne i węglowe innych krajów – dodaje prezes Wojciech Dąbrowski.

Decyzja TSUE prowadzi do wymuszenia na Polsce importu węgla brunatnego z Czech lub Niemiec, czy też energii elektrycznej, która również pochodzi ze źródeł kopalnych.

Kompleks energetyczny w Turowie to miejsca pracy dla tysięcy Polaków, zapewniające byt kilkudziesięciu tysiącom osób, które z dnia na dzień straciłyby źródło utrzymania. Wygaszenie wszystkich bloków w Turowie oznaczałoby również brak możliwości ich uruchomienia w przyszłości. Tak więc tymczasowe zamknięcie kopalni i elektrowni byłoby równoznaczne z ich trwałą likwidacją na wiele miesięcy przed rozstrzygnięciem skargi.

Oświadczenie Marszałka Województwa Dolnośląskiego w sprawie decyzji TSUE

 Decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązującą Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów odbieram jako społecznie i gospodarczo niesprawiedliwą, krzywdzącą oraz szkodliwą, która skutkować będzie dramatem tysięcy mieszkańców zachodniej części Dolnego Śląska, mających miejsca pracy w Zagłębiu Turoszowskim i związanych gospodarczo z działalnością kompleksu w Turowie.

 Ta niezwykle trudna sytuacja, w której znalazło się tysiące mieszkańców powiatu zgorzeleckiego, musi zostać rozwiązana w sposób uwzględniający dobro mieszkańców Dolnego Śląska i bezpieczeństwo energetyczne Polski. Pilnie potrzebne są rozmowy na szczeblu rządowym z aktywnym zaangażowaniem samorządu lokalnego oraz naszych partnerów z sąsiadującego z Dolnym Śląskiem czeskiego Kraju Libereckiego.

Cezary Przybylski

Marszałek Województwa Dolnośląskiego

 

STANOWISKO Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność

w sprawie decyzji TSUE o wstrzymaniu wydobycia w KWB Turów

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dnia 21 maja 2021 roku, na wniosek Czech, wydał decyzję o natychmiastowym wstrzymaniu wydobycia w Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Podjęta przez TSUE decyzja jednoznacznie skierowana jest przeciwko Polsce i Polakom.

Zamiar zniszczenia polskiej gospodarki energetycznej i zamiar pozbawienia tysięcy ludzi, setek rodzin, podstawowego źródła dochodu z pracy w kopalni i elektrowni i na rzecz tych wielkich przedsiębiorstw, świadczy o wrogim nastawieniu do naszego Kraju i naszych obywateli.

Wzywamy Rząd Polski, Parlament RP, do podjęcia zdecydowanych działań w stosunku do autorów tego oburzającego wyroku. Oczekujemy jednoznacznych decyzji i jednoznacznej oceny antypolskich, bandyckich wymysłów unijnych biurokratów.

Franciszek Kopeć Przewodniczący Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność