105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
28 lutego 2024 - środa Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
28 lutego 2024 - środa Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
28 lutego 2024 - środa | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1621010333

Korona umieszczona na szczycie MDK

Co ciekawe, korona ta jest powiększonym modelem prusko-niemieckiej korony cesarskiej, której nigdy nie nosił żaden niemiecki cesarz


Foto: Jakub Purej

Trwa remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu. W jego trakcie dawny blask odzyskają nie tylko zewnętrzne elewacje ale także i kopuła dachu. Na ten cel samorząd Zgorzelca pozyskał milion Euro. Budynek zyskał także coś, czego mieszkańcy miasta nie widzieli w zasadzie nigdy. Mowa o koronie, która zwieńczyła właśnie kopułę gmachu. Co ciekawe, korona ta jest powiększonym modelem prusko-niemieckiej korony cesarskiej, której nigdy nie nosił żaden niemiecki cesarz, ponieważ jej rozwój nigdy nie wyszedł poza stadium drewnianego modelu! Mówi burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.


Replika została wykonana z wysokiej jakości blachy miedzianej. Najpierw jednak zrobiona została drewniana konstrukcja, która symulowała elementy połączeniowe na obudowie, do której to zostały przykręcone profilowane stopy montażowe połączone z nierdzewną ramą korony. Powstała w ten sposób solidna forma, do której zamontowano ozdobne blachy z miedzi. Pomyślano również o odwodnieniu korony. Wykonane zostały kanały odpływowe z wylewkami, które odprowadzą wodę deszczową na zewnątrz kopuły.


Dodatkowe wzmocnienia z płaskowników miedzianych, które łączą u podstawy krzyż i zwieńczenie korony wzmacniają całość konstrukcji, co czyni ją wyjątkowo odporną na porywiste wiatry. Nadają też koronie elegancki i klasyczny charakter.
Nie lada wyzwaniem okazała się rekonstrukcja bogatych w detale zdobień, które zostały odtworzone jedynie na podstawie archiwalnego zdjęcia, bowiem korona od czasów II Wojny Światowej nie istniała i brak było jakichkolwiek wzorców.