105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
27 lutego 2024 - wtorek Imieniny: Gabriela, Anastazji

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Anna Tarkota

HIT-TYP

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
27 lutego 2024 - wtorek Imieniny: Gabriela, Anastazji

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
27 lutego 2024 - wtorek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1618330422

Repatrianci znaleźli swój dom

W Jeleniej Górze dostali mieszkanie, pomoc w załatwieniu formalności i... nadzieję na lepsze życie


29-letnia Yana Skakovskaya wraz z 11-letnim synem Wiktorem urodzili się na Uralu, ale mają bardzo silne korzenie polskie. W ramach programy repatriacji zostali oficjalnie przyjęci w Jeleniej Górze. Dostali tu mieszkanie, pomoc w załatwieniu formalności i... nadzieję na lepsze życie. Ten gest, który podejmujemy z rządem polskim, jest dobry dla nich, ale i dla nas samych - mówi Prezydent Jerzy Łużniak.

Ściągnięcie repatriantów było możliwe dzięki ogólnopolskiemu programowi. Zadaniem miasta było wytypowanie mieszkania, w którym mogliby zamieszkać, natomiast koszty jego remontu i wyposażenia zostały w całości sfinansowane z dotacji z budżetu państwa. Wyborem rodziny zajmowało się MSW wraz z Urzędem Wojewódzkim.

– Mój ojciec jest Polakiem, dziadkowie, pradziadkowie też – mówi Yana – Babcia i dziadek od 1996 roku mają status repatriantów, mieszkają w Sopocie. Od ponad 3 lat mieszkaliśmy u nich, jednocześnie także starałam się o uzyskanie statusu repatriantki. Udało się.

Jak mówi, w ich rodzinnym domu tęsknota za Polską była bardzo żywa. – Marzyłam o tym, żeby być tutaj. I marzenia się spełniają – przyznała.

Chłopak trochę tęskni za Sopotem, gdzie chodził do szkoły i ma kolegów. Dopóki będzie odbywało się nauczanie zdalne, pozostanie w dotychczasowej szkole. Chciałby w niej dokończyć rok szkolny, a nowy rozpocząć w jednej z jeleniogórskich podstawówek. Planuje też zapisać się do klubu piłkarskiego. Gra w ataku lub na bramce. Nie może się doczekać, aż pozna nowe koleżanki i kolegów. A jego mama?

– Chciałabym jak najszybciej rozpocząć pracę. Dotąd zajmowałam się handlem. Może też jakieś kursy zrobię, żeby się dokształcić. Będzie dobrze – przyznaje Yana Skakovskaya.