105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
26 lutego 2024 - poniedziałek Imieniny: Mirosława, Aleksandra

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Arkadiusz Włodarski

HitPlaneta

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
26 lutego 2024 - poniedziałek Imieniny: Mirosława, Aleksandra

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
26 lutego 2024 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1615802063

Co dalej z Pałacem Bobrów?

Pod znakiem zapytania jest dalszy los Pałacu w Bobrowie stojącego na skarpie nad rzeką Bóbr w powiecie karkonoskim.


Konserwator zabytków chce uratować niszczejący obiekt i w tej sprawie toczy się w jeleniogórskim sądzie postępowanie spadkowe po zmarłym właścicielu z Niemiec. Należy dodać że jest to jedna z nielicznych rezydencji arystokratycznych w Dolinie Pałaców i Ogrodów, która nie doczekała się jeszcze remontu. Pierwszy murowany obiekt na miejscu obecnego pałacu został wzniesiony ok. roku 1450. Potem miał różnych właścicieli i pełnił różne funkcje. Mówi Krzysztof Kurek, kierownik jeleniogórskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

W II połowie XV w. majątek w Bobrowie należał do rodziny Schaffgotschów. Na przełomie XVI/XVII właścicielem siedziby został Nickel von Zedlitz. Prawdopodobnie w miejscu dzisiejszego pałacu wybudował on prosty kamienny dwór. Około połowy XVII w. nastąpiła kolejna rozbudowa, po czym Carl Christoph von Zedlitz odsprzedał majątek Annie von Nostitz. Przez wieki dwór przechodził w kolejne ręce m.in. zakonu jezuickiego z Jeleniej Góry, Schaffgotschów, Daniela von Buchs, hrabiego Rothkirch, Ernestyna von Köckritz. Pod koniec XIX w. właścicielem został Hans Rudolf von Decker. Postanowił gruntownie przebudować dwór według planów berlińskiego architekta Paula Roetgera. Pałac w rękach rodziny von Decker pozostał do roku 1922. W 1932 roku pałac wraz z zabudowaniami przechodzi w ręce III Rzeszy, która przeprowadza w nim szkolenia oddziałów szturmowych SA. Podczas II Wojny Światowej pałac zostaje przekształcony w filię obozu Gross-Rosen. Po 1945 r. kolejno pałac zajmowany był przez; Armię Radziecką, ośrodek dla uchodźców politycznych z Grecji, dom poprawczy, ośrodek kolonijny, PGR, SKR, Inspektorat OC z Jeleniej Góry. Od końca lat 60. XX w. nieużytkowany, popadł w ruinę. Kupiło go polsko-niemieckie stowarzyszenie, które po jakimś czasie zostało rozwiązane. Niejasne sprawy spadkowe powodują,że obiekt niszczeje.

#pałacbobrów