105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
27 lutego 2024 - wtorek Imieniny: Gabriela, Anastazji
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
27 lutego 2024 - wtorek Imieniny: Gabriela, Anastazji

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
27 lutego 2024 - wtorek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1610711441

Niebezpieczne przejście dla pieszych

Dwa dni temu na przejściu dla pieszych na ul. Konstytucji 3 Maja, na wysokości Krzyża Milenijnego w Jeleniej Górze, doszło do groźnego wypadku.


77- letni kierowca BMW wjechał z wracających z sanek  mężczyznę i dziewczynkę. Poszkodowani znaleźli się w szpitalu a sprawca trafił do aresztu. Do zdarzenia doszło w godzinach wieczornych, dlatego zapytaliśmy okolicznych mieszkańców, czy w tym miejscu powinno być zamontowane dodatkowe oświetlenie - zdania były podzielone

W ciągu ostatnich pięciu lat odnotowaliśmy w tym miejscu dwa groźne wypadki, powiedział nam Piotr Chichowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze, Problemem jest tutaj nadmierna prędkość kierowców, którą można ograniczyć - dodaje

Miasto wystosowało w sprawie bezpieczeństwa na drogach w regionie specjalne oświadczenie. Zdaniem samorządowców ograniczenie przez ustawodawcę kompetencji Straży Miejskiej w zakresie nadzorowania problemów związanych z ruchem drogowym,  negatywnie wpłynęło na poziom bezpieczeństwa lokalnych społeczności. 

 

Pełny tekst stanowiska:

Podjęta kilka lat temu decyzja Sejmu RP o ograniczeniu kompetencji Straży Miejskiej w zakresie nadzorowania problemów związanych z ruchem drogowym i jej dalsze uwarunkowania wpłynęły negatywnie na poziom bezpieczeństwa lokalnych społeczności. W dodatku doprowadziła do marnotrawstwa ogromnych kwot, wydatkowanych przez samorządy na instalacje i urządzenia temu służące.

Rozumiejąc przesłanki odebrania Straży Miejskiej możliwości karania mandatami kierowców przekraczających szybkość nie zgadzaliśmy się i nie zgadzamy z tym, że zakupiony sprzęt pozostaje niewykorzystywany, choć jest w dalszym ciągu sprawny i możliwy do uruchomienia przez nowego gestora.

Sprawy naruszenia przepisów w ruchu drogowym w tym aspekcie Ustawodawca przekazał Inspektoratom Transportu Drogowego, które nie przejawiały i wciąż nie przejawiają żadnego zainteresowania, by z tych urządzeń korzystać, co świetnie widać m.in. w ciągu ruchliwej  drogi Jelenia Góra – Zgorzelec, gdzie od lat radary są owinięte czarną folią.

Samorządy instalując radary miały na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo na drogach i tak jest do tej pory. Nie jesteśmy zainteresowani pozyskiwaniem środków z mandatów karnych, ubolewamy jednak nad faktem, że państwowa służba, jaką jest ITD. nie próbuje nawet wykorzystać urządzeń, doprowadzając do marnotrawstwa, ale przede wszystkim do obniżenia poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez zaniechanie podjęcia próby uporządkowania sieci radarów dla dobra kierujących pojazdami i pieszych. Dowodem na trudny do pełnej akceptacji nowy stan prawny jest m.in. fakt, że gdy Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze zabiegała o zamontowanie urządzenia tego typu na trasie Jelenia Góra – Wrocław w okolicach Radomierza, to ITD. – mająca pełne kompetencje decyzyjne w tej sprawie – nie zgodziła się z tym wnioskiem.

Pokłosiem takiej polityki są m.in. wypadki na drogach, głównie w miejscach, gdzie ofiarami bywają piesi.

Postulujemy weryfikację ustawy Sejmu i takie wzmocnienie służb ITD., by sprzęt, instalowany za pieniądze mieszkańców wielu miast nadal służył ich bezpieczeństwu.