105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
25 lutego 2024 - niedziela Imieniny: Wiktora, Cezarego
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
25 lutego 2024 - niedziela Imieniny: Wiktora, Cezarego

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
25 lutego 2024 - niedziela | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1610389683

Saksonia będzie płacić za testy dla Polaków

Saksonia będzie dotowała cotygodniowe testy oraz uzna testy wykonane w Polsce i Czechach.


Podczas dzisiejszej (11.01.21) wideokonferencji marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Premier Wolnego Państwa Saksonia Michael Kretschmer rozmawiali o trudnej sytuacji, związanej z obostrzeniami na dolnośląsko-saksońskim pograniczu, wynikającymi ze wzrostu zakażeń koronawirusem w niemieckim landzie. Wideokonferencja została zorganizowana z inicjatywy marszałka Przybylskiego i dotyczyła omówienia ważnych dla mieszkańców pogranicza kwestii związanych z pracą i nauką w obszarze przygranicznym. Wiele wskazuje na to, że jest przesądzone że Saksonia będzie dotowała cotygodniowe testy oraz uzna testy wykonane w Polsce i Czechach.

Szefowie obu regionów rozmawiali o przyczynach i konsekwencjach nowych przepisów wprowadzonych przez Saksonię dla osób dojeżdżających do pracy za granicę. Omówiono możliwe mechanizmy i instrumenty w celu jak najmniejszego obciążenia pracowników transgranicznych poprzez obowiązkowe testy. Podczas spotkania Marszałek wyraził zaniepokojenie konsekwencjami nowych przepisów wprowadzonych przez Saksonię.

- W ostatnich dniach otrzymywałem sygnały od zaniepokojonych pracowników, pracodawców i samorządowców z obszaru pogranicza dolnośląsko-saksońskiego. Obowiązek przedstawiania dwa razy w tygodniu negatywnych wyników na obecność koronawirusa i ponoszenia za to kosztów będzie powodował dodatkowe obciążenie już mocno nadwyrężonych domowych budżetów. Takie rozwiązanie mogłoby stanowić również zagrożenie dla niezakłóconego funkcjonowania gospodarki na pograniczu, podobnie jak miało to miejsce wiosną 2020 roku – powiedział marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców. - Obawiam się, że obecnymi ograniczeniami dotknięci zostaną przede wszystkim dolnośląscy pracownicy transgraniczni, ale również saksońskie firmy, które spowolnią działania w związku z brakiem pracowników – dodał marszałek Przybylski.

Premier Kretschmer wyraził zrozumienie dla obaw dotkniętych restrykcjami Polaków i przedsiębiorców.
- Zareagowaliśmy i skorzystaliśmy z rady naszych polskich przyjaciół. Saksonia będzie dotowała cotygodniowe testy oraz uzna testy wykonane w Polsce i Czechach. W ten sposób znaleźliśmy praktyczne rozwiązanie dla każdego. Nowe środki w żadnym wypadku nie powinny być rozumiane jako dyskryminacja, ponieważ w tej chwili oczekuje się wiele od Saksończyków. Te surowe zasady są konieczne, aby szybko opanować pandemię i odciążyć system opieki zdrowotnej. Te obszary już pracują na granicy możliwości… Wreszcie ogromna liczba infekcji w Republice Czeskiej stała się przyczyną tych reguł – zaznacza Michael Kretschmer, Premier Wolnego Państwa Saksonia.

W Wolnym Państwie Saksonii będą obowiązywały nowe, ostrzejsze ograniczenia, które będą dotyczyć także przekraczania granic i swobody poruszania się w Saksonii. Osoby dojeżdżające do pracy za granicę muszą teraz raz w tygodniu przedstawiać negatywny test antygenowy. Rząd Saksonii ogłosi dokładne zapisy w przeciągu kilku dni, w tym ewentualne założenie częściowego przejęcia kosztów badań. Premier Kretschmer zapewnił, że obawy Dolnoślązaków zostaną potraktowane poważnie, a sugestie marszałka Przybylskiego zostaną uwzględnione w miarę możliwości.

- Szczególnie cenię sobie współpracę z Saksonią oraz przyjacielskie relacje z Panem Premierem Michaelem Kretschmerem, dlatego też jestem przekonany, że również temu wyzwaniu uda się nam się wspólnie sprostać. W pełni rozumiem, że musimy dbać o bezpieczeństwo naszych obywateli i podejmować trudne decyzje. Pogranicze dolnośląsko-saksońskie od lat stanowi przykład dobrej współpracy na skalę europejską – powiedział marszałek Cezary Przybylski na zakończenie rozmowy.