105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
03 marca 2024 - niedziela Imieniny: Maryny, Kunegundy, Tycjana

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Patryk Łasica

To będzie grane

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
03 marca 2024 - niedziela Imieniny: Maryny, Kunegundy, Tycjana

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
03 marca 2024 - niedziela | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1609853122

Pamiątkowa tablica w siedzibie Powiatu Karkonoskiego

W siedzibie starostwa przy ulicy Kochanowskiego w Jeleniej Górze odsłonięto pamiątkową tablicę z okazji zmiany nazwy Powiatu na Karkonoski


Od piątku 1 stycznia 2021r  zamiast Powiatu Jeleniogórskiego mamy  Powiat Karkonoski. W siedzibie starostwa przy ulicy Kochanowskiego w Jeleniej Górze odsłonięto dzisiaj (05.01.21)pamiątkową tablicę z okazji tego wydarzenia. Zmiany nazwy ma być narzędziem do skutecznej promocji oraz identyfikacji tego regionu Polski - mówi Starosta Karkonoski Krzysztof Wiśniewski.

 

 1. Jak zrodziła się inicjatywa zmiany nazwy powiatu jeleniogórskiego na karkonoski?
  Tak naprawdę ta inicjatywa wyszła wiele lat temu od mieszkańców naszego powiatu. Nie w sposób spersonalizować jednego autora, ale już zasiadając w 2014 roku w radzie powiatu często słyszałem o tym, że może warto zrezygnować z nazwy ,,jeleniogórski" i zastąpić ,,karkonoskim". Mieszkańcy sami intuicyjnie w nazwie swoich przedsięwzięć używali przymiotnika ,,karkonoski". Ważne dla naszego regionu instytucje miały i mają w nazwie ,,karkonoski" np. Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa, Muzeum Karkonoskie, Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego, Karkonoski Park Narodowy itp. Turyści często zadawali mi pytanie dlaczego Jelenia Góra nie należy do powiatu jeleniogórskiego? To pragnienie budowania własnej tożsamości wokół pasma Karkonoszy stało się na tyle silne, że wspólnie zarząd i rada powiatu zdecydowaliśmy rozpocząć tę niełatwą procedurę zmiany nazwy powiatu jeleniogórskiego na powiat karkonoski. To było nasze marzenie…
 2. Jak przebiegał formalny proces zmiany nazwy powiatu? Kto zainicjował zmianę nazwy? Jakie było podejście mieszkańców i lokalnych samorządowców?

Formalnie wszystko rozpoczęło się we wrześniu 2019 roku, kiedy to powołałem zespół do koordynowania tych prac. Dokonaliśmy wspólnie analizy regulacji prawnych, sporządziliśmy harmonogram prac nad tym projektem. Ważnym krokiem było przeprowadzenie konsultacji społecznych, które zakończyliśmy sukcesem 7 stycznia 2020 r. Przeprowadziliśmy analizę skutków finansowych.
Pozytywną opinię wyraził wojewoda dolnośląski i cztery z sześciu rad, jakie zajęły w tej sprawie stanowisko (przeciw były rady gmin Mysłakowice i Stara Kamienica, zaś radni Karpacza, Kowar i Jeżowa nie zabrali głosu).
27 lutego Rada Powiatu Jeleniogórskiego podjęła uchwałę , w której postanowiła wystąpić do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Dolnośląskiego z wnioskiem o zmianę nazwy powiatu jeleniogórskiego na powiat karkonoski.
29 lipca 2020 r. premier Mateusz Morawiecki podpisał Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zmiany nazwy powiatu jeleniogórskiego na powiat karkonoski.

 1. Ile czasu trwały starania o zmianę nazwy powiatu?
  Od podjęcia formalnej uchwały w tej sprawie do czasu podpisania przez Premiera Morawieckiego Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zmiany nazwy powiatu jeleniogórskiego na powiat karkonoski minął prawie rok. Oczywiście przedstawiłem to w dużym skrócie. Tak naprawdę droga była trudna i zawiła ze względu na ogrom czynności, które należało wykonać. Te wszystkie spotkania, konsultacje, niezliczone ilości rozmów z parlamentarzystami i radnymi gmin należących do powiatu były bardzo ważne w tym procesie.
  W tym momencie ważną rolę odegrał zespół pracowników, który powołałem do koordynowania prac związanych ze zmianą nazwy.
  Bardzo pomogli nam lokalni dziennikarze, których nie musiałem przekonywać o słuszności tej idei. Pomagali nam dotrzeć z informacją o konsultacjach społecznych. Pisali o tym na swoich portalach, mówili w radiu i telewizji, jestem im za to bardzo wdzięczny.
  Oczywiście wśród mieszkańców było wielu zwolenników, ale również i przeciwników, którzy motywowali nas do jeszcze bardziej wytężonych działań promocyjnych w tym zakresie.
  Muszę przyznać, że sądziliśmy, że proces ten może potrwać nawet dwa lata. Dlatego proszę wyobrazić sobie nasze szczęście kiedy to 29 lipca b.r. ukazało się Rozporządzenie Rady Ministrów w naszej sprawie. Muszę tu wyjaśnić, że zmiana nazwy powiatu nastąpi 1-go stycznia 2021 roku i do tego czasu musimy się formalnie do tego przygotować. Mam na myśli wymianę tablic urzędowych, pieczątek itp.

  4. Jakie korzyści rozwojowe wynikną ze zmiany nazwy powiatu? Jak ważna jest to zmiana z pkt widzenia Karkonoszy jako regionu turystycznego?
  Propozycja zmiany nazwy powiatu jeleniogórskiego na powiat karkonoski uzasadniona jest w głównej mierze względami identyfikacyjnymi oraz promocyjnymi. To pozwoli na wyraźne zakreślenie różnicy pomiędzy powiatem jeleniogórskim, a miastem na prawach powiatu Jelenią Górą, która nie dla wszystkich obecnie jest czytelna. Stanowić także będzie dopełnienie podejmowanych dotychczas wspólnych działań w zakresie promocji oraz umożliwi podejmowanie nowych, ukierunkowanych na rozpowszechnianie i propagowanie folkloru, tradycji, kultury regionalnej oraz budowanie lokalnej tożsamości. Dużo już się zadziało w tym kierunku. Podpisaliśmy porozumienie z Kołem Gospodyń Wiejskich w sprawie stworzenia stroju karkonoskiego. Rozmawiam ze stowarzyszeniami o pamiątkach karkonoskich- nie chcę by pod Śnieżką sprzedawano pamiątki zakopiańskie.
  Ta zmiana w podejściu do promocji Karkonoszy już się zadziała, bardzo wsparli nas artyści sceny polskiej i zagranicznej. Ray Wilson z zespołu Genesis nagrał ( bezpłatnie) film, w którym poleca wszystkim piękne Karkonosze. Tak samo postąpił Sławomir Łosowski z zespołu Kombi i Darek Załeński z zespołu Manchester.

 2. Wiele powiatów w przeciwieństwie do gmin ma problem z identyfikacją. Czy zmiana ta pozwoli zbudować tożsamość powiatu?

My mamy piękne Karkonosze i to jest największa wartość, na której trzeba budować całą tożsamość. Poprzez wspólne działania z gminami zbudujemy markę znaną nie tylko w Polsce ale i za granicą naszego kraju. Jestem o tym przekonany, gdyż Karkonosze to jedno z piękniejszych miejsc w Polsce. Chciałbym jednak stanowczo podkreślić, że nie dokonamy tego wszystkiego bez mieszkańców naszego powiatu, bez współpracy z organizacjami pozarządowymi bo to w nich jest największa siła tej przemiany i budowania nowej marki.

6. Bardzo często przy takich zmianach przeciwnicy podnoszą temat kosztów najczęściej wymiany dokumentów? Czy takie mogą spotkać mieszkańców?

Oczywiście przy całej tej procedurze brałem pod uwagę ewentualne skutki finansowe. Dlatego zwróciłem się do właściwych organów z prośbą o zajęcie stanowiska w związku z koniecznością oszacowania ewentualnych kosztów związanych z procesem zmiany nazwy powiatu, tj. do: Ministra Infrastruktury, Prezesa Sądu Rejonowego dla Wrocławia Fabrycznej, Dyrektora Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych.
Proponowana zmiana nie pociąga za sobą obowiązku wymiany przez mieszkańców dokumentów tj.: dowodów osobistych, praw jazdy czy dowodów rejestracyjnych. Koszty jakie poniesiemy to wymiana tablic urzędowych, pieczątek, a organizacje pozarządowe, które prowadzą pełną księgowość będą musiały dokonać zmiany w KRS.

Zdjęcia