105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
28 września 2023 - czwartek Imieniny: Wacława, Tymona, Marka

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
28 września 2023 - czwartek Imieniny: Wacława, Tymona, Marka

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
28 września 2023 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1609856306

Apel burmistrza Zgorzelca do Premiera Saksonii

Część obostrzeń które mają zacząć obowiązywać od 11 stycznia budzi silne kontrowersje


31 grudnia poprzedniego roku weszła w życie trzecia już poprawka do saksońskich przepisów, których zadaniem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa na terenie Saksonii. Ten sąsiadujący z Dolnym Śląskiem land w ostatnim czasie odnotowuje rekordowy wzrost liczby zachorowań, czym tłumaczy kolejne zaostrzanie przepisów bezpieczeństwa sanitarnego. Niestety, część zmian budzi silne kontrowersje. Mówi burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.

Chodzi o zapisy, które zaczną obowiązywać od 11 stycznia 2021r. Uderzają one bowiem bardzo dotkliwie w pracowników transgranicznych, uczniów i studentów, nie tylko z Polski, ale też z innych tzw. obszarów ryzyka, bo nakładają na nich obowiązek wykonywania 2 razy w tygodniu i na własny koszt testów na obecność koronawirusa. Zdaniem burmistrza Zgorzelca wymagają one reakcji ze strony Polski, bo Saksońskie ministerstwo do spraw zdrowia, narusza tym rozporządzeniem przepisy o równym traktowaniu pracowników, przedsiębiorców i ludzi, które gwarantują prawo unijne, niemieckie prawo pracy i podpisane wiele lat temu umowy i porozumienia. Na te same zasady niemiecka strona powoływała się wiosną krytykując polskie decyzje o zamknięciu granic. Burmistrz zwrócił uwagę, że nakładanie takich obowiązków "na jedną grupę i to tylko obcokrajowców, niebezpiecznie balansuje na granicy dyskryminacji i źle się kojarzy." Burmistrz liczy na reakcję premiera Saksonii, z którym od wielu lat współpracuje. Uważa, że reakcja na nowe przepisy powinna być szybka, aby wykorzystać czas jaki pozostał do 11.stycznia. Zgorzelecki burmistrz poprosił też o reakcję Wojewodę i Marszałka Dolnego Śląska.