105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
23 lutego 2024 - piątek Imieniny: Romany, Damiana, Polikarpa

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Radosław Bajor

Budzimy Przebojowo!

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
23 lutego 2024 - piątek Imieniny: Romany, Damiana, Polikarpa

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
23 lutego 2024 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1608118945

Program Bezpieczny Dolnoślązak

Jak uchronić się przed cyberprzestępczością informuje prowadzony przez samorząd województwa dolnośląskiego program Bezpieczny Dolnoślązak


Pandemia ubrała nas w maski. W mieszkaniach urządziła nam biura i szkoły. Przez internetowe kamery patrzą na nas współpracownicy i nauczyciele. Czy tylko oni?". O tym jak uchronić się przed cyberprzestępczością informuje prowadzony przez samorząd województwa dolnośląskiego program Bezpieczny Dolnoślązak. Mówi Marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

- Temat bezpieczeństwa w internecie stał się szczególnie ważny w czasie epidemii. Pracujemy, uczymy się i spotykamy w sieci. Tak naprawdę przenosimy do niej dużą część codziennego życia i musimy być świadomi, że tak jak w codziennym życiu, również w internecie, musimy zachowywać się odpowiedzialnie i bezpiecznie. O tym przypominają nasze akcje informacyjne i edukacyjne organizowane w ramach programu Bezpieczny Dolnoślązak - wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Wprowadzenie różnych ograniczeń oraz konieczność zmiany trybu pracy i nauki na zdalną sprawiły, że wielu z nas stanęło przed zagrożeniem związanym z cyberprzestępczością. By się przed nią chronić niezbędne jest przestrzeganie odpowiednich standardów, takich jak bezpieczne i prawidłowe korzystanie z Internetu, zabezpieczanie danych osobowych, plików, haseł, oprogramowania itp. Straty wynikające z naszej nieuwagi, roztargnienia czy niewiedzy mogą być ogromne i długofalowe, dlatego właśnie niezbędne jest zwiększanie świadomości społecznej w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Wśród podstawowych zasad zwiększających poziom bezpieczeństwa w sieci i ochrony danych osobowych wyróżnić można między innymi:
1. Instalowanie i aktualizacja dobrego programu antywirusowego.
2. Znajomość i stosowanie się do zabezpieczeń na stronach bankowych, czujność przy korzystaniu z bankowości elektronicznej.
3. Dokonywanie płatności tylko i wyłącznie z własnych urządzeń lub z urządzeń osób zaufanych oraz niekorzystanie z publicznych sieci. Wyszukiwanie strony banku poprzez wpisanie jego nazwy ręcznie w górnym pasku wyszukiwarki, nie poprzez samą wyszukiwarkę.
4. Nieudostępnianie swoich danych (bank nie pyta o poufne dane, czyli np. kod PIN do karty płatniczej).
5. Nieinstalowanie nielegalnego oprogramowania.
6. Nieotwieranie wiadomości i załączników z nieznanych źródeł.
7. Niewchodzenie na podejrzane strony.
8. Skanowanie komputera dobrym programem antywirusowym.
9. Regularna aktualizacja oprogramowania na komputerze, szczególnie oprogramowania przeglądarek internetowych.
10. Regularna zmiana haseł do komputera, konta internetowego itp. (najlepsze hasła są trudne, do każdej usługi internetowej inne).

Spot zrealizowany został w ramach cyklicznego programu "Bezpieczny Dolnoślązak", którego głównym celem jest podnoszenie świadomości dolnośląskich uczniów w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Tegoroczna edycja programu kładzie nacisk na zagadnienia dotyczące cyberbezpieczeństwa i ochrony danych osobowych podczas nauki i pracy w systemie zdalnym. Wobec powyższego przygotowana kampania skierowana jest zarówno do młodych, jak i dorosłych odbiorców.

Nowy spot edukacyjno-informacyjny jest jednocześnie inauguracją przyszłorocznej odsłony programu Bezpieczny Dolnoślązak. Nowa edycja, która rusza już w styczniu, podobnie jak obecna, skierowana będzie do uczniów, nauczycieli, przedszkoli, szkół publicznych, niepublicznych, podstawowych i ponadpodstawowych zlokalizowanych na terenie Dolnego Śląska oraz rodziców i wszystkich innych osób, które podczas nauki i pracy zdalnej korzystają ze sprzętu, urządzeń i połączeń w systemach teleinformatycznych.