105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
02 grudnia 2023 - sobota Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
02 grudnia 2023 - sobota Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
02 grudnia 2023 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1606397515

Saperskie manewry

W czwartek 26 listopada br. żołnierze kompanii saperów 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) kontynuowali szkolenie


W czwartek 26 listopada br. żołnierze kompanii saperów 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) kontynuowali szkolenie z wykonywania zadań w zakresie budowy zapór inżynieryjnych, tym razem szkolenie dotyczyło obsługi i posługiwania się WŁWD (Wyrzutnią Ładunków Wydłużonych Dużych).

Głównym przeznaczeniem wojsk inżynieryjnych jest wspieranie pododdziałów ogólnowojskowych podczas prowadzenia działań bojowych, zapewniając im mobilność i usamodzielniając je w zakresie pokonywania zapór inżynieryjnych zwłaszcza minowych. Saperzy wykonują złożone prace, które wymagają specjalistycznego przygotowania i zastosowania różnorodnego sprzętu inżynieryjnego. Jednak jednym z najtrudniejszych zadań jest pokonywanie zapór inżynieryjnych, zwłaszcza minowych. Aby wykonać to zadanie, wykorzystywane są między innymi specjalne zestawy do torowania z wyrzutniami ŁWD.

Wyrzutnia WŁWD jest przeznaczona do wykonywania przejść w zaporach minowych sposobem wybuchowym, za pomocą ładunku wydłużonego, zamontowanego na pojeździe bazowym. Klapa pojemnika stanowi wyrzutnię dla silnika rakietowego, do którego podłączony jest ładunek wydłużony składający się z 5 lin z materiałem wybuchowym. Zajęcia były praktyczną weryfikacją saperów w obszarze wykonywania przejść w zaporach sposobem wybuchowym” - mówi por. Andrzej Dobrzyński, 10BKPanc.

Taka wyrzutnia to pół tony materiału wybuchowego rozłożonego w pięciu 100-metrowych linach. Ładunek taki po wystrzeleniu i wyciągnięciu przez silnik rakietowy spada na pole minowe, a następnie wybucha. W wyniku eksplozji następuje detonacja min ustawionych na polu minowym dając tym samym możliwość przejścia pododdziałom ogólnowojskowym”. opisywał dalej por. Dobrzyński.

Szkolenie odbywało się na świętoszowskim poligonie w rejonie Wzgórza Artyleryjskiego, a obserwowali je między innymi kursanci z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych z Wrocławia.

Zajęcia zostały podzielone na trzy etapy. Pierwszy polegał na przygotowaniu teoretycznym szkolonych. Uczestników zapoznano z przeznaczeniem, danymi techniczno – eksploatacyjnymi ładunku wydłużonego oraz przepisami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas obsługi. Saperzy przeszli cykl szkoleń teoretycznych i ćwiczeń. Uczyli się m.in. zachowania w przypadkach uszkodzenia zespołów składowych wyrzutni i awaryjnego zrzucania ŁWD oraz właściwej eksploatacji i obsługiwania technicznego, a także zasad bezpieczeństwa podczas przewożenia, przechowywania zestawów oraz ich użytkowania.

W etapie drugim żołnierze samodzielnie przygotowywali ładunek do strzelania i montowali wyrzutnię na przyczepie P2P. W trzecim, ostatnim etapie następowało uzbrajanie i odstrzelenie ćwiczebnych i bojowych zestawów ZB-WŁWD oraz ZC-WŁWD.