105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
03 grudnia 2023 - niedziela Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

Festiwal hitów
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
03 grudnia 2023 - niedziela Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
03 grudnia 2023 - niedziela | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1606222691

Wodnik zmodernizuje oczyszczalnię

Dzięki tej inwestycji za dwa lata uda się zlikwidować odór, który powstaje przy oczyszczaniu ścieków.


Za dwa lata zakończy się kolejny, ważny etap modernizacji oczyszczalni ścieków przy ul.Lwóweckiej w Jeleniej Górze. Spółka Wodnik rozstrzygnęła przetarg na przeprowadzenie kolejnego etapu modernizacji oczyszczalni. Zakończy się ona pod koniec 2022r. i będzie kosztowała prawie 39 mln zł. Niemal 35 mln zł stanowić będzie pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W czwartym przetargu na wykonanie prac wygrała spółka Instal Kraków. Dziś podpisano z nią umowę. - Cieszymy się, że wreszcie uda się nam zlikwidować odór, który powstaje przy oczyszczaniu ścieków - mówi Katarzyna Wierska - Kuberka, prezes spółki "Wodnik".

Poza niewątpliwie bardzo ważnym dla mieszkańców faktem, że nie będzie już czuć przykrych zapa-chów, obiekt zyska wiele nowoczesnych rozwiązań technicznych, z których najważniejszym jest zwiększenie ilości osadników z 1 do 4, a zatem poprawa retencji ścieków, jak również moderniza-cja biokompostowni i zwiększenie bezpieczeństwa odbioru i przetwarzania ścieków.
Obiekt zostanie dodatkowo doposażony, miedzy innymi w podwójna kratę wstępną, co zabezpieczy ciągłość odbioru ścieków w przypadku zatkania jednej z krat, co się często dzisiaj zdarza.
Średniodobowa przepustowość jeleniogórskiej oczyszczalni to 25 000 m3 ścieków na dobę. Po-nieważ w mieście jest częściowo kanalizacja ogólnospławna, oczyszczalnia może w okresach deszczowych przyjąć dwukrotnie więcej ścieków.

- Cieszymy się, że wreszcie uda się nam niemal całkowicie zlikwidować odór, który powstaje przy oczyszczaniu ścieków - mówi Katarzyna Wierska - Kuberka, prezes "Wodnika". - Znaczące ograni-czenie tej uciążliwości zapewni hermetyzacja osadników oraz budowa biofiltrów, które będą oczyszczać w nich powietrze.

Biofiltry oczyszczą powietrze z 9 obiektów technologicznych w tym z obiektów ciągu oczyszczania mechanicznego (kraty wstępne i wtórne, piaskowniki, osadnik wstępny) i ciągu osadowego (zbiorniki osadu, stacja odwadniania osadu i kompostownia). Łącznie zostanie wybudowanych 7 biofiltrów o zaawansowanej, dwustopniowej technologii oczyszczania.

Przeprowadzenie inwestycji dla mieszkańców Jeleniej Góry oznacza, że zmodernizowana oczyszczalnia zostanie uzbrojona przez najnowocześniejsze technologie i stanowić będzie niezawodny element łańcucha użytkowania wody. Inwestycja wpisuje się w strategię miasta Jele-nia Góra, budowania miejsca przyjaznego mieszkańcom, turystom i środowisku naturalnemu.