105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
21 lutego 2024 - środa Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
21 lutego 2024 - środa Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
21 lutego 2024 - środa | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1605010567

Święto Niepodległości w pandemii

Zgorzelecka Orkiestra Mandolinistów im. Tadeusza Grudzińskiego zaprasza do wspólnego śpiewania


Za sprawą epidemii tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości – najważniejsze z polskich świąt państwowych, które obchodzimy corocznie 11 listopada, upamiętniając odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku – będziemy obchodzić inaczej, spokojniej, bardziej kameralnie, bez spotkań i koncertów na żywo.

Świętuj lokalnie

Wyrazem radości i dumy z odzyskanej niepodległości i powrotu Polski na mapę Europy po 123 latach rozbiorów będą flagi, dekorujące miasto oraz kwiaty, które o godzinie 10.00 burmistrz Zgorzelca wraz z Przewodniczącą Rady Miasta Zgorzelec i wójtem Gminy Zgorzelec złożą pod Pomnikiem Orła w imieniu lokalnych społeczności, oddając hołd wszystkim, którzy w czasach pokoju i wojny służyli i służą Polsce i jej obywatelom. O święcie narodowym przypomni także biało-czerwona iluminacja hali PGE Turów Arena, która zostanie włączona od godziny 17.00.  

Podobnie jak w poprzednich latach uczniowie i pedagodzy zgorzeleckiej szkoły muzycznej oraz Zgorzelecka Orkiestra Mandolinistów im. Tadeusza Grudzińskiego zapraszają do wspólnego śpiewania, tym razem w domowych pieleszach. W domowym muzykowaniu pomoże przemontowane i wzbogacone o napisy nagranie z koncertu Wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych z 2018 roku, które w środę, 11 listopada, będzie od rana dostępne w internecie, mediach społecznościowych i na kanale You Tube. Taka forma pozwoli, aby każdy kto zechce, w dowolnie wybranym przez siebie momencie, mógł pośpiewać polskie pieśni i piosenki, dla których inspiracją były ważne wydarzenia z historii Polski. Mówi Renata Burdosz z Urzędu Miasta w Zgorzelcu.

Świętuj z całą Polską

Do wspólnego świętowania zapraszają również Biuro Programu „Niepodległa” oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowały m.in. niezwykłe świąteczne „domówki” - „Niepodległa do hymnu” i Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. To najważniejsze, ale nie jedyne świąteczne projekty dostępne on-line, dzięki czemu każdy będzie mógł wziąć w nich udział bez wychodzenia z domu. Informacje i szczegóły wydarzeń dostępne na: niepodlegla.gov.pl

„Niepodległa do hymnu” to zaproszenie do wspólnego śpiewania Hymnu Państwowego, w środę, 11 listopada, punktualnie o godzinie 12.00. Wystarczy włączyć jedną z większych stacji radiowych, czy telewizyjnych lub skorzystać z pośrednictwa internetu i odśpiewać z całą Polską emitowanego na antenie Mazurka Dąbrowskiego. To być może jedyna, a z pewnością pierwsza, okazja do masowego, domowego wykonania hymnu państwowego przy oficjalnej okazji. 

Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to wydarzenie, które rozpocznie się zaraz po wspólnym odśpiewaniu hymnu. Organizatorzy festiwalu  w tym roku udostępniają transmisję on-line, by każdy mógł śledzić wydarzenie na ekranie smartfona, komputera czy telewizora. Wystarczy wejść na stronę www.niepodlegla.gov.pl/festiwal lub stronę jednego z partnerów, np. Interia.pl czy stronę wybranego dziennika ogólnopolskiego lub regionalnego grupy Polska Press, i uruchomić transmisję na żywo przygotowaną przez Biuro Programu „Niepodległa”.