105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
29 lutego 2024 - czwartek Imieniny:

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

Muzyczne Radio Relax

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
29 lutego 2024 - czwartek Imieniny:

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
29 lutego 2024 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1604061262

Sejmik za protestem kobiet!

Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął podczas sesji stanowisko w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji.


Czytamy w nim min. że solidaryzując się z kobietami, które postanowiły zamanifestować swoje prawo do wyboru i decydowania o własnej przyszłości, uznaje , że w demokratycznym państwie każdy jest uprawniony do protestowania w obronie utrwalonych praw i wyznawanych wartości, gdy ma poczucie, że są one zagrożone. Mówi w-ce Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Marek Obrębalski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Marszałek Cezary Przybylski:
" Przyjęte przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego stanowisko jest wyrazem naszej solidarności z Kobietami, które manifestują swoje prawo do wyboru. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji de facto pozbawiła Kobiety dotychczasowych praw i podmiotowości. W tej sytuacji mieliśmy obowiązek wyrazić nasze zaniepokojenie wobec skutków, jakie wywołał ten wyrok, ale i pokazać nasze wsparcie dla Polek i Polaków, którzy wyszli na ulicę w celu zamanifestowania swoich poglądów."

Stanowisko Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji

- Sejmik Województwa Dolnośląskiego wyraża niepokój wobec skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W jego efekcie w całym kraju wybuchła fala protestów i społecznego oburzenia. Sytuacja jest tym bardziej niepokojąca, że to właśnie w niebezpiecznym czasie pandemii tysiące Polek i Polaków wyszło na ulice w celu zamanifestowania swoich poglądów.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego narusza tzw. kompromis aborcyjny z 1993 roku, pozbawiając Kobiety dotychczasowych praw i podmiotowości, które to wartości są fundamentem umowy społecznej gwarantowanej konstytucją.
Wobec powyższego, Sejmik Województwa Dolnośląskiego solidaryzując się z Kobietami, które postanowiły zamanifestować swoje prawo do wyboru i decydowania o własnej przyszłości podejmuje niniejsze stanowisko uznając tym samym, że w demokratycznym państwie każdy z nas jest uprawniony do protestowania w obronie utrwalonych praw i wyznawanych wartości, gdy ma poczucie, że są one zagrożone.
Sejmik Województwa Dolnośląskiego apeluje jednocześnie o manifestowanie swoich przekonań przez wszystkich uczestników toczącej się debaty, w formie i treści odnoszącej się z szacunkiem do wartości historycznych i kulturowych, w tym tradycji debaty i tolerancji, które stanowią spuściznę wielu pokoleń Polaków oraz w sposób uwzględniający aktualną sytuację sanitarno-epidemiczną w kraju. -