105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
26 lutego 2024 - poniedziałek Imieniny: Mirosława, Aleksandra

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Arkadiusz Włodarski

HitPlaneta

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
26 lutego 2024 - poniedziałek Imieniny: Mirosława, Aleksandra

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
26 lutego 2024 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1601278568

Bronią Zagłębia Turoszowskiego

Radni wojewódzcy przyjęli uchwałę w sprawie transformacji energetycznej Dolnego Śląska i Zagłębia Turoszowskiego.


Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego radni wojewódzcy przyjęli uchwałę w sprawie transformacji energetycznej Dolnego Śląska i Zagłębia Turoszowskiego.
Przyjęcie dokumentu definiującego strategię zmian, jakie musi przejść nasz region na płaszczyźnie pozyskiwania energii jest sprawą priorytetową - mówi w-ce Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Marek Obrębalski z Bezpartyjnych Samorządowców.
Rzecz w tym aby ten nieunikniony proces został przygotowany w sposób racjonalny i z poszanowaniem praw mieszkańców oraz samorządów. Idziemy w kierunku zielonej gospodarki, to niezaprzeczalne ale jesteśmy w stanie przeprowadzić ten proces w sposób zrównoważony. O to również apelujemy jako radni dolnośląscy do instytucji europejskich oraz przedstawicieli rządu – podkreśla Marek Obrębalski.

W uzasadnieniu uchwały napisano m.in., że szczególnym obszarem, w jakim należy przyjąć precyzyjne plany transformacji jest Zagłębie Turoszowskie w subregionie jeleniogórskim, gdzie wydobywany jest węgiel brunatny z kopalni odkrywkowej, z którą sąsiaduje Elektrownia Turów dostarczająca energię do znacznej części naszego kraju. Proces wydobycia trwa tam nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat i odbywa się zgodnie ze wszelkimi przepisami i obostrzeniami na podstawie legalnie wydanej koncesji. W przemyśle węglowym w Kopalni i Elektrowni Turów jest zatrudnionych łącznie ok. 4 tysięcy pracowników, a pośrednio oddziałuje on na tysiące mieszkańców powiatu zgorzeleckiego i sąsiadujących powiatów. W innej części dokumentu zakwestionowano argumenty niektórych przeciwników działalności wydobywczej i energetycznej, określających się jako 'ekolodzy”, zwracając uwagę na konieczność stosowania jednolitych kryteriów w całej Unii Europejskiej.