105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
02 marca 2024 - sobota Imieniny: Heleny, Halszki, Pawła

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Radosław Bajor

Budzimy Przebojowo!

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
02 marca 2024 - sobota Imieniny: Heleny, Halszki, Pawła

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
02 marca 2024 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1600846823

Kontrowersyjny pomysł łączenia Muzeów

Rzecz dotyczy pomysłu połączenia Muzeum G. Hauptmana oraz Muzeum Przyrodniczego


Jutro (23.09) podczas korespondencyjnej Sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry radni mają się wypowiedzieć na temat pomysłu połączenia Muzeum G. Hauptmana oraz Muzeum Przyrodniczego. Zdaniem radnych opozycji jest to pomysł zły, o czym świadczy min. list otwarty obydwu dyrektorów tych placówek. Jedną z opcji aby kryzys rozwiązać jest zaproponowane przez w-ce Przewodniczącego Sejmiku Woj. Dolnośląskiego Marka Obrębalskiego z Bezpartyjnych Samorządowców utworzenia 'Dolnośląskiego Muzeum Literatury im. Gerharta Hauptmanna'.
Zakłada on połączenie Muzeum Gerarda Hauptmana z oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Szklarskiej Porębie: Domem Carla i Geharta Hauptmannów. Placówka ta miałby być współfinansowana przez Urząd Marszałkowski. Jak mówi Prezydent Miasta Jerzy Łużniak powodem chęci łączenia Muzeów są względy oszczędnościowe.

Rada Miejska Miasta Jeleniej Góry

                                                                                       PROTEST

                        odnośnie koncepcji połączenia Muzeum Miejskiego "Dom Gerharta Hauptmanna" 
                                      oraz Muzeum Przyrodniczego w w jedną jednostkę muzealną Jeleniej Góry


Na niewiele miesięcy przed śmiercią stary Gerhart Hauptmann wyraził życzenie, aby jego zbiory muzealne, umeblowanie, archiwum i biblioteka na zawsze pozostały scalone w jednym miejscu, w jego ukochanym domu zwanym Wiesenstein. Przez wiele powojennych lat różne były losy tego budynku, kiedy więc w 2005 roku powstało muzeum imienia wielkiego śląskiego noblisty, ludzie kultury i nauki kilku kontynentów (są naukowcy- hauptmannolodzy m.in. z Kanady i Japonii) otrzymali wyjątkową  okazję badań w dawnym środowisku Gerharta Hauptmanna. Licznym entuzjastom  i czytelnikom dana została niepowtarzalna szansa podziwiania miejsca jego 45-letniego pobytu, miejsca pracy i codziennego, jakże owocnego życia. Miejsce to stało się swoistą Mekką dla bardzo wielu turystów z wielu krajów, głównie z Niemiec. I bardzo wielu miejscowości z całej Polski.

Na dzisiejszą, wyjątkową pozycję Muzeum Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze - Jagniątkowie złożył się wysiłek wielu światłych ludzi na przestrzeni lat kilkudziesięciu. Był to np. niełatwy remont obiektu, w tym odnowienie cennych malowideł ściennych Johannesa M. Avenariusa, urządzenie  wielu sal budynku, zakupy czy przyjęcie jako darowizny licznych obiektów, wyposażenie w oprzyrządowanie techniczne, dbałość o stworzenie archiwum i biblioteki naukowej itp.

Na czoło wysuwała się zawsze bieżąca, statutowa działalność Muzeum, a więc propagowanie życia i twórczości wielkiego Ślązaka, jedynego śląskiego laureata literackiej Nagrody Nobla. Także w tym zakresie osiągnięcia Muzeum są imponujące, zwłaszcza w ostatnim czasie: przygotowano b. liczne głośne w Polsce i Niemczech wystawy, konferencje, warsztaty literackie czy seminaria. Nawiązano naukowo-muzealne kontakty z licznymi krajowymi i zagranicznymi uczelniami wyższymi, muzeami, bibliotekami, archiwami i placówkami badawczymi. Zaproszono do współpracy   młodzież licealną, dziennikarzy, aktorów - tutaj np. odnoszące wielkie sukcesy monodramy związane z Pisarzem.

Kiedy przed prawie 2 i pół laty Dyrektorem Muzeum został Pan Janusz Skowroński, praca obiektu niezwykle zyskała na dynamice pracy wewnętrznej obiektu i działalności wystawienniczo-muzealnej i marketingowej. Zmienił się zasadniczo sposób zarządzania obiektem, czego jestem świadkiem, z racji ścisłej współpracy z tą placówką.

Od ponad 40 lat zajmuję się naukowo i organizacyjnie postacią Gerharta Hauptmanna, m.in. jako autor wielu o nim pozycji drukowanych, redaktor naczelny serii "Carl und Gerhart Hauptmann - Jahrbuch" czy przewodniczący Polskiego Towarzystwa im. Gerharta Hauptmanna, a także społeczny konsultant naukowy muzeum w Jeleniej Górze-Jagniątkowe.  Muszę stwierdzić, znając sporo muzeów  tego typu w Europie, że Muzeum Miejskie "Dom Gerharta Hauptmanna" w Jeleniej Górze-Jagniątkowie jest prawdziwą perłą w europejskiej rodzinie muzeów literackich, zarówno w odniesieniu do osoby Patrona, jak i znakomitej działalności merytorycznej  kilku zatrudnionych tam pracowników z Panem Dyrektorem Januszem Skowrońskim na czele. Dodam, że Pan dyr. Janusz Skowroński jest wysokiej klasy znawcą Gerharta Hauptmanna, jest on autorem i redaktorem kilku pozycji książkowych o tej temace, wielu artykułów, współtwórcą filmów dokumentalnych i autorem wystaw. Został on uwzględniony w leksykonie polskich badaczy  Hauptmanna.
Dlaczego o tym wszystkim przypominam? Muzeum Miejskie "Dom Gerharta Hauptmanna" zdobyło sobie wielką i niezaprzeczalną pozycję w świecie, m. in, w Niemczech, gdzie jest wymieniane jako przykład wzorowej placówki muzealnej. A do tego dochodzi aspekt polityczny:  Muzeum to ważny punkt umowy Polski i RFN odnośnie dbałości o dobra kulturalne  dawnych Niemiec znajdujących się po 1945 roku na naszych terenach. Hauptmannowski Wiesenstein/Łąkowy Kamień jest wizytówką polskiej realizacji tej jakże ważnej umowy, zawartej podczas historycznego porozumienia Kohl-Mazowiecki w następstwie mszy pojednania polsko-niemieckiego w Krzyżowej w 1989 roku, nadającego temu obiektowi status międzynarodowego miejsca pamięci. Nie wolno nam "rozmyć" tej wyjątkowej pozycji Muzeum Gerharta Hauptmanna, chluby miasta Jeleniej Góry. Jakże więc myśleć o połączeniu dwóch całkowicie różnych w profilu placówek muzealnych? To nieporozumienie, o którym należy jak najszybciej zapomnieć. Stąd mój zdecydowany protest.

Ta decyzja odbije się bardzo negatywnie w całym naukowym i literackim świecie i to nie tylko w Polsce. Ucierpi na tym wizerunek miasta Jeleniej Góry oraz pozycja naszego kraju. Nie chciałbym, aby doprowadziło to do jakiegokolwiek skandalu międzynarodowego, szeroko komentowanego w obu krajach. A tak stać się może. Pozycja Muzeum Miejskiego "Dom Gerharta Hauptmanna" w Jeleniej Górze - Jagniątkowie jest wyjątkowa, jakże ważna jest jego samodzielność tematyczna. Wielkie nazwisko Patrona - Gerharta Hauptmanna nie może zostać postawione w kontekście całkowicie odmiennego w swym charakterze innego muzeum. To wielkie - powtarzam - nieporozumienie o którym jak najszybciej należy zapomnieć i z którego realizacji się wycofać.


Łódź, 19 września 2020                                          prof. dr hab. Krzysztof A. Kuczyński
                                                                                prof. zw. Uniwersytetu Łódzkiego
                                                                                kierownik Katedry Badań Niemcoznawczych