105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
03 marca 2024 - niedziela Imieniny: Maryny, Kunegundy, Tycjana

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

Festiwal hitów

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
03 marca 2024 - niedziela Imieniny: Maryny, Kunegundy, Tycjana

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
03 marca 2024 - niedziela | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1595509916

Akty oskarżenia dla przemytników

Z tytułu nielegalnej działalności narazili Skarb Państwa na uszczuplenie z powodu niezapłaconej akcyzy i VAT na kwotę blisko 45 milionów złotych.


Do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze zostały skierowane akty oskarżenia wobec 10 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem wyrobów tytoniowych. Przemytnicy działali od 2018 do początku 2020 roku.
Rozbicie tej grypy i w efekcie akty oskarżenia to wynik śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Straży Granicznej ze Zgorzelca pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. Mówi rzecznik prasowy nadodrzańskich pograniczników mjr. Joanna Konieczniak.

Już w sierpniu 2019 roku funkcjonariusze SG ze Zgorzelca ujawnili w jednym z pojazdów funkcjonariusze ponad 1,8 mln sztuk papierosów z białoruskimi znakami akcyzy. W trakcie śledztwa ustalono, że wyroby tytoniowe trafiały do Polski z Litwy, a następnie były transportowane busami na teren województwa dolnośląskiego Ostatecznie wyroby tytoniowe były transportowane na teren Czech i Niemiec lub sprzedawane w Polsce. Grupa zajmowała się także wytwarzaniem wyrobów tytoniowych.
W trakcie kilkunastu przeszukań ujawniono i zatrzymano kilkanaście pojazdów różnych marek, sprzęt komputerowy, kilkadziesiąt telefonów, pieniądze, a także inne przedmioty mające wartość dowodową. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono również mienie o wartości blisko 2 milionów złotych. Ustalenia śledczych pozwoliły przedstawienie zarzutów 12 członkom tej grupy, kilkorgu z nich postawiono zarzuty kierowania grupą przestępczą oraz posiadania broni palnej. Wobec 6 osób sąd zastosował areszt tymczasowy.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze 30 czerwca 2020 roku skierował dwa akty oskarżenia do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze przeciwko 10 członkom tej grupy. Wobec dwóch podejrzanych śledztwo nadal jest prowadzone.

Oskarżeni to mieszkańcy województwa podlaskiego oraz dolnośląskiego w wieku od 32 do 44 lat. Z tytułu nielegalnego przywozu, wywozu i przetwarzania wyrobów akcyzowych narazili Skarb Państwa na uszczuplenie z powodu niezapłaconej akcyzy i VAT na kwotę blisko 45 milionów złotych.
Za popełnione przestępstwa skarbowe oraz kierowanie grupą przestępczą grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

 

Zdjęcia


#nadodrzańskioddziałstrażygranicznej #przemytnicytytoniu