105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
05 marca 2024 - wtorek Imieniny: Adriana, Fryderyka, Teofila

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Patryk Łasica

Best of

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
05 marca 2024 - wtorek Imieniny: Adriana, Fryderyka, Teofila

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
05 marca 2024 - wtorek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1588960207

Obchody zakończenia II Wojny Światowej na moście granicznym

Most, zazwyczaj wskazywany jako przykład przełamywania podziałów, obecnie jest zamknięty i wyjątkowo mocno przypomina o wojnie


Most, zazwyczaj wskazywany jako przykład przełamywania podziałów, obecnie jest zamknięty i wyjątkowo mocno przypomina o wojnie, na skutek której zniknął na wiele lat z miejskiej przestrzeni. Przypomina też o powojennej izolacji miast, regionów i krajów, które choć bratnie, przez lata dzieliła pilnie strzeżona granica, jeden ze skutków II wojny światowej i mocarstwowych przetasowań geopolitycznych.

Dobre sąsiedztwo, współpraca i przyjaźń, którymi dzięki wielu pokoleniom mieszkańców oba nadnyskie miasta cieszą się obecnie, były motywem najczęściej przywoływanym w wystąpieniach burmistrza Zgorzelca Rafała Gronicza, nadburmistrza Görlitz Octaviana Ursu, Premiera Wolnego Kraju Saksonia Michaela Kretschmera i Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego.

W 75. białych i czerwonych różach, wplecionych w ogrodzenie dzielące dzisiaj ten, symboliczny z wielu względów, most zawiera się cały ogrom pamięci o długiej i trudnej drodze, jaką od wczoraj do dziś, sąsiedzi – Polacy i Niemcy przeszli razem. Te kwiaty to zarazem symbol wybaczenia i przeprosin. I wyraz tęsknoty za otwartą granicą. Mówi burmistrz Zgorzelca Rafała Gronicz.