
Zgodnie z zapowiedziami jest to kontynuacja działań rządu w zakresie realizacji Tarczy Antykryzysowej i ma na celu wprowadzenie kolejnych kilkudziesięciu rozwiązań zapewniających przeciwdziałanie negatywnym skutkom społeczno-gospodarczym epidemii koronawirusa. Nowe przepisy to przede wszystkim uzupełnienie pomocy dla polskich przedsiębiorców. Podstawową zmianą jest zwiększenie listy podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek ZUS. Z 3-miesięcznych „wakacji składkowych” będą mogły teraz skorzystać także firmy zatrudniające od 10 do 49 osób. Mówi senator ziemi jeleniogórskiej Krzysztof Mróz.
Ustawa wprowadza także zapisy, które pozwolą na wprowadzenie „tarczy finansowej”, czyli pożyczek i subwencji dla firm na łączną kwotę 100 mld zł. Kolejnym uzupełnieniem jest rozszerzenie uprawnionych do skorzystania z oferowanych przez Państwo pożyczek o podmioty, które nie zatrudniają pracowników, czyli jednoosobowe działalności gospodarcze. Ostatnią z ważnych dla przedsiębiorców i osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych zmianą jest wydłużenie tzw. „postojowego”– oznacza to, że ze świadczenia będzie można korzystać przez 3 a nie 1 miesiąc. Do ustawy kilkadziesiąt poprawek senackich a wśród nich m. in. rozciągnięcie tarczy na firmy, które zostały założone w okresie od 1 lutego do 1 kwietnia oraz zwolnienie firm jednoosobowych ze składek ZUS bez względu na wysokość przychodów.
Ustawa zawiera także szereg ułatwień dotyczących spraw urzędowych, których z powodu zamkniętych miejsc użyteczności publicznej obywatele nie są w stanie wypełnić. Zmiany dotyczą m. in. przedłużenia o 60 dni ważności wygasających praw jazdy i badań lekarskich uprawniających do kierowania pojazdami oraz zachowania ważności tymczasowych dowodów i tablic rejestracyjnych. Inne zmiany obejmują m. in. wsparcie dla rolników (zasiłki w przypadku kwarantanny) oraz kolejne wsparcie dla służby zdrowia (uruchomienie środków na wyposażenie placówek służby zdrowia w szybki internet i sprzęt niezbędny do zdalnej diagnostyki medycznej).