105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
05 marca 2024 - wtorek Imieniny: Adriana, Fryderyka, Teofila
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
05 marca 2024 - wtorek Imieniny: Adriana, Fryderyka, Teofila

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
05 marca 2024 - wtorek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1583500440

Co będzie grane w marcu w Filharmonii Dolnoślaskiej?

Za nami Pojedynek Mistrzów, a przed nami jeszcze Światło!Muzyka!Akcja!, Wiatr Odnowy, Wielkie Osobowości-Włoskie Inspiracje i Rosyjskie Inspiracje.


O wszystkich propozycjach , jakie na marzec przygotowała Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze opowiedzą Dyrygent Szymon Makowski i szef marketingu Marek Nowak:

06.03.

 

Światło! Muzyka! Akcja!

Muzyka filmowa od lat cieszy się niezwykłą popularnością. To właśnie ona buduje napięcie, przenosi emocje, podkreśla charakter miejsca czy określonych postaci. Choć często jej nie zauważamy, ta najlepsza przenika do świadomości kinomanów i zaczyna żyć własnym, pozafilmowym życiem podbijając sale koncertowe i kradnąc serca słuchaczy. Zapraszamy na niezapomniany koncert, będący niezwykłym połączeniem muzyki filmowej z choreografią taneczną i grą świateł.

Program :
John Powell / Harry Gregson-Williams – Suita z filmu Shrek
John Powell – Suita z filmu Jak wytresować smoka
Howard Shore – Suita z filmu Władca Pierścieni – Drużyna Pierścienia

Wykonawcy:
Zuzanna Niedźwiecka – flet, flet piccolo, tin whistle
Łukasz Wilczura – obój, rożek angielski, tin whistle
Dominika Łukasiewicz – klarnet, klarnet basowy, śpiew, prowadzenie
Joanna Liszka – fagot, śpiew
Michał Kanawka – waltornia
Jakub Bogdanowicz – perkusja
Tancerze: Kaja Zamorska Natalia Zamorska, Klara Machała, Rafał Leciej

13.03

Wiatr Odnowy

Słuchając II Koncertu fortepianowego c-moll, najpopularniejszego wśród wybitnych dzieł Sergiusza Rachmaninowa, trudno sobie wyobrazić, że powstał on z najgłębszych czeluści kompozytorskiej niemocy. Gdyby nie pomoc hipnotycznych sesji dr Nicolaia Dahlowa, któremu z resztą utwór jest dedykowany, być może o wielkości kompozytora w ogóle nie byłoby mowy. Niezwykła melodyjność, charyzma i ogromna dawka emocji dały popis niezwykłego talentu artysty, a samemu kompozytorowi siłę, aby po okresie twórczej stagnacji zacząć działać ze zdwojoną siłą. Krytyczne podejście do twórczości było częstym problemem wśród kompozytorów. Nie jestem zadowolony z moich dotychczasowych prac, teraz chcę wkroczyć na nową drogę – to słowa wypowiedziane do przyjaciela przez Ludwiga van Beethovena. III Symfonia Es-dur stała się początkiem zmian, dzięki którym kompozytor porzucił standardy dotychczas królujące w muzyce instrumentalnej. Niezadowolenie kompozytora zaowocowało kolejnymi rewolucyjnymi rozwiązaniami oraz próbami wyrwania się ze schematów i rygorów formy. To właśnie beethovenowska Eroica otworzyła nowy rozdział w muzyce symfonicznej, a jej siła wyrazu do dziś konsekwentnie zachwyca publiczność.

Program:
Sergiusz Rachmaninow – II Koncert fortepianowy c-moll op. 18
Ludwig van Beethoven – III Symfonia Es-dur Eroica op. 55

Wykonawcy:
Paweł Kotla – dyrygent
Valentina Igoshina (Rosja) – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej

"filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!"

20.03.

Wielkie Osobowości - Włoskie Inspiracje

Pietro Mascagni w swojej twórczości zwrócił się przede wszystkim w kierunku opery. Cavaleria Rusticana otworzyła dla niego wrota sławy, jednak kolejne dzieła sceniczne nie były w stanie powtórzyć tego sukcesu. Choć opera Neron odeszła właściwie w zapomnienie, pochodzące z niej interludium z przetrwało próbę czasu i pewnością będzie ciekawym wstępem do utrzymanego we włoskich klimatach koncertu.
Równie ciekawą propozycją będzie, stawiający wykonawcom wysokie wymagania technicznie oraz emocjonalnie Koncert wiolonczelowy Mario Castelnuovo – Tedesco, jednego z najbardziej płodnych kompozytorów włoskich XX wieku. Dopełnieniem wieczoru stanie się, utrzymana w niezwykle pogodnym i pozytywnym nastroju,
Symfonia Włoska, w której Feliks Mendelssohn – Bartholdy zawarł swe wrażenia z podróży po słonecznej Italii.

Program :
Pietro Mascagni – Interludium z opery Neron
Mario Castelnuovo-Tedesco – Koncert wiolonczelowy g-moll op. 72
Felix Mendelssohn-Bartholdy – IV Symfonia A-dur Włoska op. 90

Wykonawcy:

Massimiliano Caldi (Włochy) – dyrygent
Silvia Chiesa (Włochy) – wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej

27.03.

Rosyjskie Inspiracje

Muzyka Alfreda Schnittke, wyjątkowo płodnego kompozytora rosyjskiej awangardy, dość szybko znalazła uznanie świata. Jako postać kształtująca trendy rozwoju nowej estetyki, należał on do kręgu twórców, których współczesna muzyka była najczęściej wykonywana. Koncert altówkowy - ostatnie dzieło ukończone przed załamaniem zdrowia kompozytora, jest formą wyjątkową. Oprócz zastosowania pełnej muzycznego rozmachu konstrukcji utworu, autor dokonał niespotykanego wyboru składu orkiestry - dodatkowo podkreślając brzmienie oraz możliwości instrumentu solowego.
W zupełnie inny klimat wprowadzi nas druga, uwielbiana przez publiczność kompozycja. Choć dziś wydaje się to niedorzeczne, prawykonanie Jeziora łabędziego nie przypadło do gustu słuchaczom współczesnym kompozytorowi. Barwne melodie i dopracowane brzmienie pierwszego baletu Piotra Czajkowskiego kolidowało ze stosowanymi dotychczas, prostymi akompaniamentami tanecznymi. To co dla nas jest standardem, w owym czasie przerosło słuchaczy. Bogactwo warstwy instrumentalnej sprawiło, że przygotowana z baletowych numerów suita na stałe weszła do koncertowego repertuaru, w pełni przenosząc emocje i charakter opowieści.

Program:
Alfred Schnittke – Koncert altówkowy
Piotr Czajkowski – Suita z baletu Jezioro łabędzie op. 20

Wykonawcy:
Szymon Makowski – dyrygent
Krzysztof Komendarek-Tymendorf – altówka
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej

Filharmonia Dolnoslaska w Jeleniej Górze koncertr Włoskie inspiracje Rosyjskie Inspiracje Światło! Muzyka! Akcja!