105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
21 lutego 2024 - środa Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
21 lutego 2024 - środa Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
21 lutego 2024 - środa | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1583499859

WFOŚiGW we Wrocławiu wspiera ratowanie kuropatw

Siedemset kuropatw zostało wypuszczonych przez myśliwych i przyrodników na pola w okolicach Oleśnicy.


To akcja ratowania ginącej drobnej zwierzyny wspierana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Ptakom szkodzi rolnicza chemia stosowana w wielkoobszarowym rolnictwie. Znikają także ich miejsca do życia czyli śródpolne zadrzewienia i miedze porośnięte krzewami.  Kuropatwy do niedawna były pospolitym gatunkiem. Teraz są bardzo nieliczne.  

Przyrodnicza akcja potrwa do wiosny przyszłego  roku. - W tym czasie zostanie wypuszczonych łącznie 2,1 tysiąca kuropatw pochodzących ze sztucznych hodowli. Koszt tych działań to 120 tys. złotych. Wsparcie z Funduszu wyniosło 70 tys. złotych - mówi Bartłomiej Wiązowski, Wiceprezes WFOŚiGW we Wrocławiu. Pozostała część to wkład Wojskowego Koła Łowieckiego Jeleń w Oleśnicy. W ubiegłym roku przyrodnicy i myśliwi wypuścili na pola pod Oleśnicą pierwsze 700 ptaków.

Kuropatwa to ptak z rodziny kurowatych. Odżywia się roślinami i ich nasionami, wiosną i latem jej menu w dużej części stanowią owady i inne bezkręgowce, które są też podstawą diety piskląt. Termin akcji nie jest przypadkowy. Podczas wczesnej wiosny te ptaki mają swoje gody, dobierają się w pary. Jest więc duża szansa, że uwolnione kuropatwy jeszcze w tym roku dochowają się potomstwa.

Członkowie Wojskowego Koła Łowieckiego Jeleń w Oleśnicy wraz z Towarzystwem Przyrodniczym Ziemi Oleśnickiej w ubiegłych latach zasadzili 420 śliw tarnin i posiali dziką różę. Te nasadzenia służą teraz jako dobre schronienie i stołówka dla tych ptaków. Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego we Wrocławiu podjął uchwałę o zaprzestaniu polowań na kuropatwy do czasu odbudowy ich populacji na Dolnym Śląsku. Myśliwi kontynuują sadzenie krzewów i tworzenie przyrodniczych remiz. Namawiają także miejscowych rolników do pozostawiania części pól na użytki ekologiczne i nie niszczenia już istniejących różnych siedlisk przyrodniczych.

- WFOŚiGW we Wrocławiu wspiera także inne akcje ochrony zwierząt: reintrodukcje sokołów wędrownych, zajęcy i pstrągów wędrownych - mówi Bartłomiej Wiązowski. - wsparliśmy również finansowo akcję przenoszenia żab na terenie Parku Krajobrazowego "Dolina Baryczy" oraz wypasy owiec wrzosówek w Karkonoskim Parku Narodowym - dodaje.

#WFOSiGWweWrocławiu #ratująkuropatwy