105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
26 lutego 2024 - poniedziałek Imieniny: Mirosława, Aleksandra
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
26 lutego 2024 - poniedziałek Imieniny: Mirosława, Aleksandra

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
26 lutego 2024 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1582194910

Przysięga WOT w sercu Wrocławia

W niedzielę o godzinie 12.30 na wrocławskim Rynku żołnierze, 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej.


 Będzie to pierwsza przysięga dolnośląskich terytorialsów, którzy przeszli 16-dniowe szkolenie podstawowe na poligonie w Żaganiu. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.30 na Placu Gołębim we Wrocławiu. Mówi kpt. Renata Mycio oficer prasowy.

Przysięgę na sztandar 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej złoży ponad 100 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe i rozpoczynają tym samym 3-letni okres szkolenia. Uroczystość poprzedzi msza święta o godzinie 10.00, która odbędzie się w intencji żołnierzy i ich rodzin w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety. Oficjalną część uroczystości zakończy defilada pododdziałów 16 DBOT.
Po zakończeniu oficjalnej części, przybyłych gości zapraszamy na żołnierską grochówkę oraz na pokaz sprzętu, którym na co dzień posługują się żołnierze z 16 DBOT. Ponadto będzie to wyjątkowa okazja, aby porozmawiać z Terytorialsami o szkoleniu i wrażeniach, jakie im towarzyszyły. Składający przysięgę żołnierze OT zasilą 161 batalion lekkiej piechoty we Wrocławiu.
16 Dolnośląska Brygada OT liczy już ok. 250 Terytorialsów, w tym 20 kobiet.
Brygada opiera swój potencjał na żołnierzach - ochotnikach, którzy wstępując w jej szeregi nie muszą rezygnować ze swoich dotychczasowych aktywności.
Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 24 000 żołnierzy, w tym ponad 21 000 ochotników oraz ok 3 000 żołnierzy zawodowych.

Dla kogo WOT?
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych. WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.
O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety jak
i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.
Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT jest świetnym balansem pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski.
Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników za pośrednictwem organizowanych kursów specjalistycznych. Dla dużej części naszych żołnierzy bardzo istotne jest to, że mogą oni pełnić służbę w pobliżu miejsca zamieszkania.
Na zainteresowanie służbą wpływ mają innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe stosowane w WOT. Nowym podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Zapraszamy zainteresowane redakcje do zgłaszania akredytacji do 21.02.2020r. do godz. 10.00. Maile zawierające dane (imię i nazwisko, nr legitymacji prasowej, nazwa redakcji, charakter relacji (np. TV, radio, foto, portal internetowy, etc.). prosimy przesyłać na adres oficera prasowego 16 DBOT. Wstęp na teren miejsca uroczystej przysięgi w dniu 23.02.2020r. odbędzie się od godziny 12.00 do godziny 12.15.

 

Zdjęcia


przysięga WOT Wojska Obrony Terytorialnej #16DolnośląskaBygadaWojskObronyTerytorialnej