105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
22 lutego 2024 - czwartek Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
22 lutego 2024 - czwartek Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
22 lutego 2024 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1578253139

MORDERSTWO NA OCZACH WIDZÓW W TEATRZE NORWIDA – KRYMINAŁ NA OTWARCIE NOWEGO ROKU

Nic tak nie przykuwa uwagi i nie pobudza apetytu na więcej jak dawka ogromnych emocji i tego nie zabrakło podczas sobotniej premiery w Teatrze Norwida.


Pułapka na myszy Agathy Christie - klasyka kryminału w angielskim stylu to zapowiedź nowego sezonu w jeleniogórskim teatrze i oficjalne rozpoczęcie nowego teatralnego roku.

To nie są łatwe role i nie jest to łatwa sztuka, jak zgodnie twierdzą reżyser Marek Siudym oraz aktorzy m.in. Katarzyna Trzeszczkowska, Piotr Konieczyński i Andrzej Kępiński.  Jednak w dniu premiery na scenie zapanował spokój wewnętrzny aktorów, którzy jak zawsze profesjonalnie dali ponieść się opowieści i wcielili się w swoje role z dokładnością, precyzją i jak mówią - bez stresu.  

Jak reżyserowi pracuje się z  aktorami Teatru Norwida? Jak aktorzy odnaleźli się w swoich rolach i dlaczego warto przyjść i dać się „złapać” w Pułapkę? Posłuchajcie:

Przygotowania do premierowego (04.01) spektaklu rozpoczęły się już pod koniec ubiegłego roku i chociaż czasu było niewiele – aktorzy wraz z reżyserem stanęli na wysokości zadania.

Czym wyróżnia się dobry kryminał ? Niebanalnym wątkiem, zawiłościami i zaskakującymi zwrotami akcji. Trzyma w napięciu, rodzi poczucie grozy, rozbudza wyobraźnię i zmysł detektywistyczny – tego wszystkiego nie brak w twórczości znanej zwolennikom kryminalnych historii – Agathy Christie i tego nie zabrakło w Pułapce na myszy.

Kilka słów wstępu Dyrektora Teatru Tadeusza Wnuka i czas na moment, którego wszyscy oczekiwali. Chociaż zapowiadało się sielankowo, dalej było już tylko straszniej…z odrobiną subtelnego humoru.

W nowo powstałym pensjonacie Monkswell Manor zlokalizowanym pod Londynem młode małżeństwo – Mollie (Katarzyna Trzeszczkowska) i Giles Ralston (Filip Toroński) przyjmuje pierwszych gości. Wraz z przybyciem każdego z nich akcja robi się coraz bardziej zawiła, gdy tylko na jaw wychodzi morderstwo pewnej kobiety, a niedługo po tym do podobnego zdarzenia dochodzi w samym Monkswell Manor. A podejrzanym może być każdy z gości.  Nieokiełznany, nonszalancki i nadzwyczajny w swojej osobowości artysta Christopher Wren (Robert Mania), borykająca się z problemami z przeszłości, ukrywająca pod maską męskiego stylu panna Casewell (Marta Kędziora), mrożący krew w żyłach, mroczny miłośnik czarnego humoru – Pan Paravicini (Bogusław Siwko), spokojny, opanowany i podejrzanie tajemniczy Major Metcalf (Piotr Konieczyński) oraz nieustannie niezadowolona z całego otoczenia, zgorzkniała Pani Boyle (Elwira Hamerska-Skórecka). Pensjonat staje się zatem tytułową pułapką na myszy. Kto zginął? Kto zabił? Któremuś z gości nie odpowiadały warunki zamieszkania, a może młode małżeństwo pod przykrywką hoteliku uknuło zbrodnię doskonałą? Sugestii i odpowiedzi może być całe mnóstwo, ale historię najlepiej poznać osobiście zjawiając się na przedstawieniu. Czy sierżantowi Trotterowi (Andrzej Kępiński) o narciarskich umiejętnościach uda się rozwiązać sprawę dwóch morderstw? Tego nie zdradzimy, jednak Muzyczne Radio już teraz może Wam zagwarantować, że w pułapkę złapią się nie tylko bohaterowie, ale i widzowie.

Nie tylko kryminalne zawiłości przykuły uwagę widzów. Wojciech Stefaniak z każdym kolejnym spektaklem przechodzi samego siebie, bo scenografia budzi zachwyt od pierwszego zobaczenia, podobnie jak piękne, angielskie stroje uszyte przez Aleksandrę Harasimowicz. Dodatkowego smaku i dreszczy na plecach dodaje muzyka przygotowana przez Marka Siudyma.

Agatha Christie
"Pułapka na myszy"
tłumaczenie: Hanna Baltyn

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Marek Siudym
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Aleksandra Harasimowicz
Asystentka reżysera: Iwona Lach

Mollie - właścicielka pensjonat: Katarzyna Trzeszczkowska
Panna Casewell – gość pensjonatu: Marta Kędziora
Pani Boyle – gość pensjonatu: Elwira Hamerska-Skórecka
Giles – mąż właścicielki pensjonatu: Filip Toroński
Christopher – gość pensjonat: Robert Mania
Paravicini – nieproszony gość: Bogusław Siwko
Major Metcalf – gość pensjonatu: Piotr Konieczyński
Trotter – sierżant policji: Andrzej Kępiński
Pani Barlow: Iwona Lach

Ogromne gratulacje i aplauz dla całego zespołu za sukces sobotniego występu oraz znakomicie rozpoczęty sezon. Czekamy i zapraszamy na kolejne spektakle.

Chcecie poznać bliżej „kulisy” Teatru Norwida? Już niebawem na naszych stronach nieco więcej o aktorach, spektaklach i nie tylko.  O czym marzy Katarzyna Trzeszczkowska? Czy Piotr Konieczyński to bardziej Inspektor Tomasiak, Major, a może jednak Doktor Prentice? W czym najlepiej czuje się Andrzej Kępiński? Śledźcie nasze profile i nie przegapcie Teatru im. Cypriana Kamila Norwida OD KULIS!

Przygotowała: Anna Imiołek  


jelenia góra premiera teatr im. cypriana kamila norwida w jeleniej górze teatr norwida marta kędziora robert mania katarzyna trzeszczkowska pułapka na muszy marek siudym agatha christie premierowy spektakl Dyrektor Teatru Tadeusz Wnuk Filip Toroński Andrzej Kępiński Piotr Konieczyński Elwira Hamerska-Skórecka Iwona Lach Bogusław Siwko