105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
03 grudnia 2023 - niedziela Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
03 grudnia 2023 - niedziela Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
03 grudnia 2023 - niedziela | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1575971341

Ptaki trzeba dokarmiać, ale mądrze.

Pierwsze oznaki tegorocznej zimy nadeszły z początkiem grudnia, a z nią niższa temperatura oraz biały puch.


To dobry moment, aby rozpocząć pierwsze przygotowania do dokarmiana ptaków zimujących w lasach, parkach czy w okolicach domostw. Dokarmianie ptactwa wydaje się proste, ale przed rozpoczęciem gromadzenia pokarmu warto poznać kilka rad jak karmić, aby pomóc, a nie zaszkodzić skrzydlatym przyjaciołom. Istotną sprawą jest również termin rozpoczęcia dokarmiania. Mówi Patrycja Opalińska rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.


Karmianie należy zacząć w momencie nadejścia pierwszych długotrwałych spadków temperatur oraz śniegu, który utrudnia dostęp do pokarmu spoczywającego na dnie lasu.

Ptaki należy dokarmiać regularnie, ponieważ łatwo i szybko przyzwyczajają się, dlatego dłuższe przerwy w dostarczaniu pożywienia mogą im nie służyć.

Wiadomo, że ptaki to bardzo duża grupa systematyczna, więc każda z nich preferuję coś innego, natomiast pewne schematy pozostają niezmienne. W diecie ptactwa najwartościowsze źródło energii stanowią ziarna zbóż i roślin oleistych, czyli pszenicy, prosa, jęczmienia, słonecznika, czarnuszki.
Nie pogardzą także orzechami (niesolonymi) oraz suszonymi owocami (niekandyzowanymi) i gotowanymi warzywami (marchew, buraki, ziemniaki - bez dodatku przypraw i soli).

Taką karmę można w łatwy sposób przygotować w domowym zaciszu, w łatwy i szybki sposób, są to tzw. kule tłuszczowe.

Po pierwsze: naczynia - mogą to być miski, miednice lub garnki.

Po drugie: narzędzia - nasze ręce, najlepiej bez rękawic, jednak nie wszyscy lubią dotykać tłustych rzeczy gołymi rękoma. Dlatego też przygotujmy rękawiczki kuchenne w odpowiednim rozmiarze. Dobrym pomysłem jest nałożenie fartuszka kuchennego.

Po trzecie: produkty - smalec wieprzowy w kostce, ziarno słonecznika (niełuskane, niesolone), sznurek naturalny oraz szyszki świerkowe. Są one 'rusztem', na który nałożymy tłuszcz zmieszany z ziarnami, a następnie tak przygotowaną szyszkę wieszamy dla ptaków na podwórku.

 

Zdjęcia


zima patki dokarmianie