105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
21 lutego 2024 - środa Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
21 lutego 2024 - środa Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
21 lutego 2024 - środa | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1575210326

Filip Springer i Lisa Palmes wyróżnieni!

Dzisiaj w auli Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze odbyła się gala wręczenia pierwszej Karkonoskiej Nagrody Literackiej.


Wydarzenie to jest realizowane przez Stowarzyszenie Pielęgnowania Kultury i Sztuki Śląskiej we współpracy z KPSW i zostało objęte Honorowym Patronatem przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Premiera Wolnego Kraju Związkowego Saksonii. Ma ono na celu uhonorowanie twórców i działaczy kultury z Polski i z Niemiec, którzy w sposób szczególny przyczyniają się do wzbogacania życia literackiego regionu. Decyzją Jury laureatami Karkonoskiej Nagrody Literackiej 2019 zostali: Filip Springer – nagroda główna oraz Lisa Palmes – nagroda specjalna.

Urodzony w 1982 r. Filip Springer jest absolwentem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych (archeologia z antropologią kulturową) na UAM w Poznaniu. Na co dzień pracuje jako fotoreporter i dziennikarz. Publikował m.in. w "Polityce", "Rzeczpospolitej", "Przekroju" czy "Tygodniku Powszechnym". Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury (2012).

Pierwszym projektem, przy którym przewagę nad obiektywem zdobyło pióro Filipa Springera, był reportaż "Miedzianka. Historia znikania" (2011). Debiut książkowy młodego dziennikarza został szybko dostrzeżony. "Miedzianka" znalazła się m.in. w finale Literackiej Nagrody Nike 2012, finale Literackiej Nagrody Gdynia 2012 oraz finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2012. Była też wystawiana nie bez kontrowersji w Teatrze C.K Norwida w Jeleniej Górze.

"Miedzianka" to próba odpowiedzi na nurtujące Springera pytanie – dlaczego dolnośląskie miasteczko z siedmiowiekową tradycją zniknęło z powierzchni ziemi? Autor ponad dwa lata śledził losy niemieckich rodzin zamieszkujących miejscowość przed wojną, i powojenne historie Polaków związanych z Miedzianką. Głównym bohaterem reportażu jest jednak samo miejsce – miasto górników, turystyczna atrakcja, świadek zarazy i wielu wojen, a wreszcie ofiara rabunkowego wydobycia uranu.

Bibliografia:

"Miedzianka. Historia znikania", Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2011,
"Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL", Karakter, Kraków 2012,
"Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach", Karakter, Kraków 2013,
"Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni", Czarne 2013,
"13 pięter", Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2015,
"Księga zachwytów", Agora, Warszawa 2016,
"Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast", Karakter, Kraków 2016.

Lisa Palmes (ur. w 1975 r.) studiowała polonistykę i lingwistykę germańską na Uniwersytecie im. Humboldtów w Berlinie i na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2009 roku pracuje jako tłumaczka literatury polskiej. W swojej pracy translatorskiej jednoczy wyczucie językowe i umiejętność techniki przekładu z zaangażowaniem dla swoich autorόw. W ostatnich latach udało się jej przedstawić niemieckiemu czytelnikowi licznych pisarzy polskich, takich jak Joanna Bator, Lidia Ostałowska, Filip Springer czy Justyna Bargielska i przekonać o wysokiej jakości ich twórczości. Lisa Palmes organizuje imprezy literackie we współpracy z berlińską księgarnią “buchbund“, prowadzi też wykłady z tłumaczeń literackich i warsztaty tłumaczeniowe na Uniwersytecie im. Humboldtów w Berlinie oraz na Uniwersytecie w Tybindze.

 


#jeleniagora #kpsw #karkonoskanagrodaliteracka #filipspringer #miedzianka #lisapalmes