105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
03 marca 2024 - niedziela Imieniny: Maryny, Kunegundy, Tycjana

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

Gramy Jak W Transie

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
03 marca 2024 - niedziela Imieniny: Maryny, Kunegundy, Tycjana

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
03 marca 2024 - niedziela | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1574955076

Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie otwarta!

Dzięki staraniom Nadleśnictwa Świeradów na Czerniawskiej Kopie wybudowana została 15-metrowa wieża widokowa w miejscu przedwojennej atrakcji turystycznej


Tym samym mamy jeden z najpiękniejszych punków do podziwiania trójstyku pogranicza na odległość kilkudziesięciu kilometrów. Goście wychodząc na szlaki turystyczne chcą zobaczyć to co najpiękniejsze i najcenniejsze. Tak powstał pomysł na transgraniczny projekt 'Przygoda w górach', który ma pokazać dziedzictwo naturalne i kulturowe Gór Izerskich, ale także Gór Żytawskich. Wieża widokowa wybudowana na szczycie Czerniawskiej Kopy, jest w tym samym miejscu, w którym stała wiele lat temu jej poprzedniczka, znana tylko z archiwalnych fotografii. Wykonana jest z wytrzymałego drewna modrzewiowego. Górna platforma widokowa jest na wysokości 15,5 m. Obiekt jest już w pełni udostępniony turystom i będzie otwarty cały rok - mówi Barbara Rymaszewska z Nadleśnictwa Świeradów.

 

 

'Przygoda w górach' to kilka inwestycji po dwóch stronach granicy:


- budowa wiaty turystycznej na Górze Zajęcznik,
- odbudowa wieży widokowej na Czerniawskiej Kopie,
- budowa trasy turystycznej 'Przygoda w górach'
- przywrócenie do użytku trasy Goldbachweg
- poprawa dostępności turystycznej wokół Kelschstein.

 

 

Wiata turystyczna została oddania do użytku turystów już w lipcu, jest zwieńczeniem ścieżki edukacyjnej Zajęcznik, łatwo do niej trafić poruszając się zielonym, lub czarnym szlakiem turystycznym.


Wieża widokowa jest budowana na szczycie Czerniawskiej Kopy, w tym samym miejscu, w którym stała wiele lat temu jej poprzedniczka, znana nam tylko z fotografii. Wykonana jest z wytrzymałego drewna modrzewiowego. Jej wysokość to 15,5 m i posiada tarasy widokowe na trzech poziomach. Równocześnie pomieści około 20 osób. Obok wieży jest miejsce do wypoczynku i stojaki na rowery, co ma znaczenie z uwagi na bliskie sąsiedztwo ścieżek rowerowych Singletrack.

 

 

Trzecim elementem 'Przygody w górach', scalającym wszystkie inwestycje po obu stronach granic będzie ścieżka turystyczna, przebiegająca po fragmencie nieczynnego już toru bobslejowego. Stanie się dużą atrakcją dla spacerujących czarnym szlakiem turystycznym, oraz alternatywą dla czerwonego szlaku. Zawierać w sobie będzie trzynaście punktów, które opowiedzą o sporcie, budownictwie, przyrodzie i historii Gór Izerskich i Żytawskich. Na ścieżkę zapraszamy w 2020 roku.


Spacer po nowych atrakcjach uatrakcyjni aplikacja mobilna, zawierająca rozszerzone informacje, audiodeskrypcja dla osób niedowidzących, oraz zestaw scenariuszy zajęć do przeprowadzenia lekcji przez nauczycieli.


#nadleśnictwoświeradów #wieżawidokowa #czerniawskakopa