105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
01 marca 2024 - piątek Imieniny: Antoniny, Radosława, Dawida

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Dawid Wenzel

HitPlaneta

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
01 marca 2024 - piątek Imieniny: Antoniny, Radosława, Dawida

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
01 marca 2024 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1574859101

Azbest w jaskini koło Kamiennej Góry. Wstrząsający raport speleologów

Spodziewano się śmieci, ale nikt nie sądził, że prawda będzie znacznie gorsza!


Kilka ton eternitu zawierającego rakotwórczy azbest zrzucono do drugiej, po Jaskini Niedźwiedziej, najdłuższej jaskini Dolnego Śląska. O tym, że są tam śmieci wiedziano od dawna, dopiero jednak kilka dni temu ujawniono wyniki badań pobranych z nich próbek. Te wstrząsnęły środowiskiem speleologów.

Jaskinia z Filarami - tak nazywana jest druga najdłuższa jaskinia na Dolnym Śląsku. Żeby do niej dotrzeć trzeba pokonać kilkaset metrów rzadko uczęszczaną ścieżką a następnie zejść w głęboki na kilkanaście metrów jar.

Trudny dostęp nie był przeszkodą przed zrzuceniem do niej ton śmieci. Kilka tygodni temu Patrol Jaskiniowy z Górnego Śląska pobrał próbki tego, co przez lata składowano w jaskini. Mówi Jerzy Jurczyński z Patrolu Jaskiniowego:

Po ujawnieniu raportu speleologów nadleśnictwo Kamienna Góra, na terenie którego znajduje się Jaskinia z Filarami, rekomenduje  wstrzymanie się od jej eksploracji. Do końca tygodnia zapaść ma decyzja o całkowitym zakazie wstępu do niej. Wiosną leśnicy planują podjęcie próby jej oczyszczenia, chociaż operacja nie będzie łatwa.

jaskinia z filarami eternit azbest