105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
28 lutego 2024 - środa Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
28 lutego 2024 - środa Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
28 lutego 2024 - środa | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1574762420

Już wkrótce w Filharmonii Dolnośląskiej...

Im chłodniejsze wieczory, tym przyjemniej jest ogrzać się przy muzyce. Tej, która wzbudza w nas zachwyt. I tej, która dociera do najgłębszych zakamarków duszy.


Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze pracuje na najwyższych obrotach i ma dla Was m.in. 3 propozycje na najbliższe dni:

W ramach cyklu "Rozrywkowe czwartki w Filharmonii" - odbędzie się koncert zespołu MERHABA KADIN pt. "SEN TO CZY JAWA". Koncert pieśni orientalnych, cygańskich i hiszpańskich z poetyckimi tekstami Agaty Szmigrodzkiej to unikatowe dzieło muzyczno-taneczne. Spektakl składa się z II części.  Pierwszej: orientalno-cygańskiej, drugiej: hiszpańsko-cygańskiej.
Wspaniali muzycy Filharmonii Dolnośląskiej, zjawiskowy głos Elwiry Kozak, tradycyjna muzyka cygańska, arabska i hiszpańska, świetne polskie teksty pieśni, przeplatają się z tańcem orientalnym i flamenco. Koncert-spektakl pt. "SEN TO CZY JAWA" to innowacyjne dzieło,opracowane przez Agatę Szmigrodzką. Egzotyka przeplata się tu ze swojską rzeczywistością; baśniowość z codziennym realizmem. Gdzie jest granica między SNEM A JAWĄ? Odpowiedź na to pytanie twórczyni koncertu pozostawia publiczności. Wstępem i jednoczesną zapowiedzią koncertu będzie fotograficzna wystawa zdjęć zespołu, stworzonych przez artystę fotografika Jacka Kardasiewicza. Wystawa "zawiśnie" 20 listopada, na tydzień przed koncertem we foie Filharmonii.  

:: WYDARZENIE NA FB - KLIK ::

___________________________________________________________

W POGONI ZA MUZYCZNYM PIĘKNEM

Główni przedstawiciele neoklasycyzmu, do których niewątpliwie należeli Sergiusz Prokofiew oraz Igor Strawiński, poszli inną drogą niż poprzedzający ich kompozytorzy epoki romantyzmu, których głównym celem była gra na emocjach słuchaczy. Dla obu muzyka miała być piękna sama w sobie - pozbawiona programu lecz posiadająca jasną formę, genialną harmonię i mistrzowską instrumentację.

Uwertura na tematy żydowskie powstała na zamówienie kameralnego zespołu podczas podróży Sergiusza Prokofiewa do Stanów Zjednoczonych,. Dopiero po długich namowach kompozytor zgodził się przygotować jej orkiestrową wersję. Ta, choć zdecydowanie rzadziej wykonywana od oryginału, z pewnością stanie się interesującym wstępem do Koncertu skrzypcowego D-dur, napisanego przez Igora Strawińskiego dla Samuela Dushkina, amerykańskiego skrzypka żydowskiego pochodzenia.

Neoklasyczne poszukiwanie muzycznego piękna nawiązywało bezpośrednio do dzieł takich Mistrzów, jak Ludwig van Beethoven. Jego IV Symfonia została nazwana przez Roberta Schumanna „smukłą dziewczyną grecką pomiędzy olbrzymami północnego kraju”. Miało to podkreślić jej niezwykłą lekkość, w porównaniu do beethovenowskiej III i V symfonii. Dzieło Ludwiga van Beethovena zostało wybrane do repertuaru koncertowego przez uczestników zeszłorocznej edycji Programu Instytutu Muzyki i Tańca Filharmonia, ostrożnie wciąga!

Wykonawcy
Aleksander Gref – dyrygent
Jacek Marcinów – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej

Program
Sergiusz Prokofiew – Uwertura na tematy żydowskie op. 34a
Igor Strawiński – Koncert skrzypcowy D-dur
Ludwig van Beethoven – IV Symfonia B-dur op. 60


Koncert objęty jest programem "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!" organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca.

:: WYDARZENIE NA FB - KLIK ::

___________________________________________________________

NA KANWIE MUZYKI

Nie wiadomo co, wiosną 1894, roku skłoniło Antonína Dvořáka do napisania pierwszych szkiców Koncertu wiolonczelowego. Jedno jest pewne - w środowisku muzycznym zdobył on natychmiastowe uznanie.

Dźwięczne melodie następujące po sobie zmieniają się w nim niczym najprawdziwsze dźwiękowe obrazy. Do tej feeri barw znakomicie wprowadzi nas Preludium symfoniczne Mona Lisa Gioconda Ludomira Różyckiego, pełne silnych kontrastów i zgrabnych efektów kolorystycznych. Zwieńczeniem artystycznej uczty stanie się Symfonia Mateusz malarz, jedna z najsłynniejszych kompozycji Paula Hindemitha, której każda część nawiązuje do innego fragmentu malowideł autorstwa Matthiasa Grünewalda, tworzących ołtarz z Isenheim.


Wykonawcy
Szymon Makowski - dyrygent
Claudio Bohórquez (Niemcy) - wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej

Program
Ludomir Różycki - Preludium symfoniczne na orkiestrę Mona Lisa Gioconda op. 29/31
Antonín Dvořák - Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104
Paul Hindemith - Symfonia Mateusz malarz

Koncert objęty jest programem Filharmonia. Ostrożnie, wciąga organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca.

:: WYDARZENIE NA FB - KLIK ::

filharmonia jelenia góra bilety kultura Filharmonia Dolnoslaska w Jeleniej Górze filharmonia dolnośląska sen to czy jawa na kanwie muzyki w poszukiwaniu muzycznego piękna filharmonia repertuar programy wykonawcy