105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
25 lutego 2024 - niedziela Imieniny: Wiktora, Cezarego
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
25 lutego 2024 - niedziela Imieniny: Wiktora, Cezarego

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
25 lutego 2024 - niedziela | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1574758236

Nie można dłużej tolerować tego wstydu!

Poprzewracane, rozbite nagrobki i zarośnięte groby - tak dzisiaj wygląda zabytkowy cmentarz ewangelicki w Szklarskiej Porębie - dawny Panteon Karkonoszy


"Popłakałam się, bo nie umiałam się pogodzić z tym, co zobaczyłam" - powiedziała nam Anna Karolina Lewandowska, mieszkanka Warszawy która odwiedziła cmentarz ewangelicki w Szklarskiej Porębie. Trudno się dziwić tej reakcji kiedy w tak szczególnym miejscu dla każdego cywilizowanego człowieka widzi się poprzewracane, rozbite nagrobki i zarośnięte groby. A przecież leżą tam wybitne osoby które współtworzyły przed laty historię tego miasta i regionu z pisarzem Carlem Hauptmannem, starszym bratem noblisty w dziedzinie literatury, Gerharta Hauptmanna na czele.

Jednym z pomysłów jest wybudowanie tam kolumbarium by na tablicach upamiętnić dawnych mieszkańców miasta pod Szrenicą. Być może też część cmentarza zostanie wykorzystana jako miejsce nowych pochówków. Odrestaurowany zabytkowy cmentarz byłby z pewnością jedną z atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby.

Jesteśmy bardzo wrażliwi na to, że inne narody w swoim kraju niszczą nasze groby. Ale przecież my robimy to samo. Niszczymy groby tylko dlatego, że należą do przedstawicieli innych wyznań bądź narodowości. To przykre świadectwo naszej chrześcijańskiej wiary.

Do tematu z pewnością wrócimy.