105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
23 lutego 2024 - piątek Imieniny: Romany, Damiana, Polikarpa

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

DMC

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
23 lutego 2024 - piątek Imieniny: Romany, Damiana, Polikarpa

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
23 lutego 2024 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1572345808

Nagroda Mostu przyznana

Norweska aktorka i muzyk żydowskiego pochodzenia, a od 18 lat mieszkanka Wrocławia - Bente Kahan odebrała Nagrodę Mostu.


Nagrodę ustanowioną i przyznawaną w 1993 r., początkowo przez miasto Görlitz, a od 2001 roku wspólnie ze Zgorzelcem. Bente Kahan, 24 laureatka wyróżnienia, otrzymała je jako Europejka z pasją, strażnik pamięci o kulturze żydowskiej, bardzo ważnej części naszego wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, w którym II wojna światowa i Holokaust poczyniły ogromne spustoszenia. Nowo uhonorowana laureatka Nagrody Mostu, jako artystka - pieśniarka i aktorka, ale również jako niezwykle charyzmatyczna szefowa działającej we Wrocławiu fundacji, odtwarza ślady po żydowskich mieszkańcach stolicy Dolnego Śląska i podejmuje szereg inicjatyw edukacyjnych na rzecz szacunku i tolerancji. Mówi burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.

Poprzez spektakle, wystawy, konferencje i wydarzenia z wyczuciem stara się uwrażliwiać i skłaniać do refleksji nad historią i zjawiskami społecznymi zachodzącymi w przeszłości i współcześnie.
'Większa część pokolenia naszych rodziców dziś już nie żyje. I teraz to my, dzieci i wnuki pokolenia II wojny światowej, musimy zadbać o poważne traktowanie przeszłości. Bez tego nie będziemy w stanie poradzić sobie ani z teraźniejszością, ani z przyszłością. Włączanie żydowskich doświadczeń naszych krajów i miast w opowieści o naszych miastach daje nadzieję na wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka. Nie dotrzemy jednak do źródeł problemów jeśli z powodu postaw naszych bliskich zaniedbamy badanie światopoglądów z przeszłości. Jesteśmy w błędzie myśląc, że ideologie po prostu znikną, przestaną istnieć. One są jak rak, który nie przechodzi sam, tylko się rozsiewa. Wciąż dostajemy na to dowody. Pomyślmy o nowym nacjonalizmie, o antysemityzmie i ksenofobii budzących się znowu w Europie. Nowa stara nienawiść szybko się rozprzestrzenia i jest łatwo dostępna w mediach społecznościowych.' - powiedziała Bente Kahan dziękując na zakończenie wieczornej gali w Teatrze Goerlitz za przyznane jej wyróżnienie. Następnego dnia, w sobotę, spotkała się z mieszkańcami Zgorzelca i Görlitz w zgorzeleckim domu kultury na rozmowie o niej, jej działalności, nadziejach i wspólnym śpiewaniu.

Zdjęcia


zgorzelec Nagroda Mostu Bente Kahan