105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
28 lutego 2024 - środa Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
28 lutego 2024 - środa Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
28 lutego 2024 - środa | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1570692187

Październik pełen KLASY(ki) w Filharmonii Dolnośląskiej!

Wschodnie Klimaty, Muzyka Świata, Polskie Diwy...światowo, regionalnie i po naszemu - tak zapowiada się październik w Filharmonii Dolnośląskiej.


Start w piątek 11 października. Muzyczną podróż ze swoimi gości Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze rozpocznie od koncertu Wschodnie Klimaty.

Paria - to nieco zapomniana opera Stanisława Moniuszki, którą otwiera wyjątkowa uwertura, często oceniana jako największa spośród kompozycji tego autora. Dzieło wymyka się utartym opiniom o kompozytorze, między innymi ze względu na instrumentację, dodatkowo podkreślającą indyjską tematykę.

We wschodnim klimacie pozostaje także żywiołowy Koncert na trąbkę Aleksandra Arutuniana, którego warstwa melodyczna i rytmiczna ujawnia ormiańskie pochodzenie kompozytora. Ciekawym punktem odniesienia do powyższych dzieł będzie VII Symfonia Ludwiga van Beethovena, niezaprzeczalnie jednego z najważniejszych przedstawicieli zachodniej muzyki. Choć do dzieła nie przylgnął na stałe dodatkowy tytuł, to w literaturze, ze względu na pojawiającą się radość i pogodę rytmu często towarzyszy mu wiele tłumaczący, wagnerowski komentarz - „apoteoza tańca”.

Wykonawcy:
Zygmunt Rychert – dyrygent
Michał Tyrański – trąbka
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej

Program:
Stanisław Moniuszko – Uwertura do opery Paria
Aleksander Arutunian – Koncert na trąbkę As-dur op. 94
Ludwig van Beethoven – VII Symfonia A-dur op. 92
Kup bilet bez logowania
Opis koncertu

Koncert objęty jest programem "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!" organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca.

A co jeszcze w październikowym repertuarze? Posłuchajcie: