
Jest to jeden z dwóch międzynarodowych instytutów badawczych, do utworzenia których zobowiązał się rząd Niemiec, stąd też w symbolicznym przekazaniu klucza do instytutu i konferencji towarzyszącej wydarzeniu uczestniczyło wielu ważnych gości w tym m.in.: Federalna Minister Edukacji i Badań, premier Saksonii oraz burmistrzowie Görlitz i Zgorzelca. Z racji charakteru przedsięwzięcia obecni byli także przedstawiciele świata nauki z Polski i Niemiec, reprezentujący m.in. Uniwersytet Wrocławski, instytuty badawcze w Dreźnie i Lipsku, Uniwersytet Techniczny w Dreźnie oraz Instytut Maxa Plancka, które są partnerami nowo powstającego ośrodka. Mówi Renata Burdosz z Urzędu Miasta w Zgorzelcu.
Docelowo w Görlitz wybudowana zostanie nowa siedziba instytutu. Planuje się, że powstanie ona do 2023 roku na terenie byłej fabryki kondensatorów na nadbrzeżu Nysy Łużyckiej. Według planów będzie do niej prowadziła kładka łącząca polski i niemiecki brzeg. Do czasu powstania siedziby placówka będzie korzystać z kilku wynajętych budynków, które będą służyć za pomieszczenia naukowe.
W ośrodku badawczym CASUS będą pracować wyłonione w konkursach ekipy badawcze zajmujące się badaniami nad sztuczną inteligencją. Wyniki ich prac pomogą w badaniach nad klimatem, biologią, czy budową samochodów autonomicznych.