105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
29 maja 2023 - poniedziałek Imieniny: Magdaleny, Bogumiły, Urszuli

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Arkadiusz Włodarski

Coveromania

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
29 maja 2023 - poniedziałek Imieniny: Magdaleny, Bogumiły, Urszuli

*** Od 15 listopada nadajemy eksperymentalnie DAB+ w Łodzi na kanale 10C ***                   *** Słuchaj nas też w DAB+ w Polsce: * Warszawa: kanał 11B, nadajnik na budynku WTT * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B *** Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
29 maja 2023 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1567155442

Powstanie polsko-niemiecki ośrodek badawczy CASUS

W Görlitz oficjalnie zapalono zielone światło dla trzyletniej fazy przygotowawczej polsko-niemieckiego ośrodka badawczego CASUS.


Jest to jeden z dwóch międzynarodowych instytutów badawczych, do utworzenia których zobowiązał się rząd Niemiec, stąd też w symbolicznym przekazaniu klucza do instytutu i konferencji towarzyszącej wydarzeniu uczestniczyło wielu ważnych gości w tym m.in.: Federalna Minister Edukacji i Badań, premier Saksonii oraz burmistrzowie Görlitz i Zgorzelca. Z racji charakteru przedsięwzięcia obecni byli także przedstawiciele świata nauki z Polski i Niemiec, reprezentujący m.in. Uniwersytet Wrocławski, instytuty badawcze w Dreźnie i Lipsku, Uniwersytet Techniczny w Dreźnie oraz Instytut Maxa Plancka, które są partnerami nowo powstającego ośrodka. Mówi Renata Burdosz z Urzędu Miasta w Zgorzelcu.

Docelowo w Görlitz wybudowana zostanie nowa siedziba instytutu. Planuje się, że powstanie ona do 2023 roku na terenie byłej fabryki kondensatorów na nadbrzeżu Nysy Łużyckiej. Według planów będzie do niej prowadziła kładka łącząca polski i niemiecki brzeg. Do czasu powstania siedziby placówka będzie korzystać z kilku wynajętych budynków, które będą służyć za pomieszczenia naukowe.
W ośrodku badawczym CASUS będą pracować wyłonione w konkursach ekipy badawcze zajmujące się badaniami nad sztuczną inteligencją. Wyniki ich prac pomogą w badaniach nad klimatem, biologią, czy budową samochodów autonomicznych.

zgorzelec #goerlitz CASUS