105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
05 marca 2024 - wtorek Imieniny: Adriana, Fryderyka, Teofila

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
05 marca 2024 - wtorek Imieniny: Adriana, Fryderyka, Teofila

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
05 marca 2024 - wtorek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1562050255

Nowe życie fortu Spitzberg-Ostróg w Srebrnej Górze


Fort Ostróg to druga, mniej znana część XVIII-wiecznych fortyfikacji w położonej w Górach Sowich Srebrnej Górze. O ile pierwszy z fortów ma się świetnie i tętni życiem nie tylko w sezonie turystycznym, drugi przez lata popadał w ruinę. Dziś powoli odzyskuje blask. 

Ponad rok temu nadzór nad popadającym w ruinę fortem Spitzberg w Srebrnej Górze przejęło Muzeum Obrony Wybrzeża ze Szczecina.  Wtedy fort był ruiną. Przez 12 miesięcy trwały prace porządkowe i remontowe na XVIII fortyfikacji. Mówi Jakub Kasiński, przewodnik po forcie:

Chociaż na dziedzińcu wciąż stoją  rusztowania, fort odwiedzają pierwsi turyści. 

W czasie prac remontowych udało się trafić także na ukryte w ziemi zabytki. Na początku roku, podczas usuwania ton gruzu z jednej z kazamat odkopano kilkadziesiąt filiżanek, talerzy czy kubków z dawnej, wałbrzyskiej fabryki porcelany Carla Tielscha.

 

Zdjęcia


srebrna góra forty