105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
03 grudnia 2023 - niedziela Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
03 grudnia 2023 - niedziela Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
03 grudnia 2023 - niedziela | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1559629060

Najbardziej nietypowy most w Polsce


Dobiega końca budowa mostu, który ponownie połączył dwa brzegi jeziora Bystrzyckiego w Zagórzu Śląskim. Dokładnie na jego środku, z kierownikiem budowy i wójtem gminy Walim nasz reporter Jacek Zych rozmawiał o postępach prac.

Spotkaliśmy się po środku stumetrowej, betonowej kładki, której każdy metr waży, bagatela, tonę. 120 tonowa konstrukcja zawieszona jest na 4 stalowych linach, z których każda spleciona jest z 31 włókien. W najszerszym miejscu ma ponad 5 metrów szerokości, w najwęższym – nieco ponad dwa. Ta jedyna kładka o takiej konstrukcji  w Polsce połączyła dwa brzegi Jeziora Bystrzyckiego w Zagórzu Śląskim.

Wisząca konstrukcja kładki nawiązuje do jej poprzednika – słynnego wiszącego mostu, charakterystycznie kołyszącego się nad taflą jeziora. Wójt gminy Walim Adam Hausman przekonuje jednak, kołysanie, to jedna z wielu atrakcji kładki, na której znalazło się miejsce dla trzech kilkunastometrowych multimedialnych ławek:

Budowa przeprawy jest już na ukończeniu. Zakończyć się ma 30 lipca, a pierwsi turyści przejdą po niej 13 sierpnia, na kiedy to zaplanowane jest huczne otwarcie nowego mostu. 


zagórze śląskie jezioro bystrzyckie