105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
22 lutego 2024 - czwartek Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Arkadiusz Włodarski

AUTORADIO

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
22 lutego 2024 - czwartek Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
22 lutego 2024 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1554199316

Zmiany w strukturze ratownictwa medycznego

Zmiany weszły w życie 1 kwietnia.


Od tego dnia umowy na wskazane świadczenia w zakresie ratownictwa medycznego będą zawarte z podmiotami leczniczymi będącymi samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej albo jednostkami budżetowymi lub spółkami kapitałowymi, w których co najmniej 51% udziałów albo akcji należy do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Na terenie woj. dolnośląskiego od 1 kwietnia działają 2 rejony operacyjne (zamiast 12 wcześniej). Nie zmienia się natomiast liczba zespołów ratownictwa medycznego na terenie województwa dolnośląskiego. W regionie powstały dwa konsorcja w których liderami są Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu oraz Pogotowie Ratunkowe w Legnicy. Mówi rzecznik prasowy Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze i ratownik medyczny Piotr Archacki.

Zmiany związane są z tym, że od 1 kwietnia 2019 roku weszła w życie nowa definicja rejonu operacyjnego, którym będzie rejon działania dyspozytorni medycznej określony w wojewódzkim planie działania systemu.

Jednym z priorytetów polityki rządu jest upublicznienie ratownictwa medycznego, które w pełnym wymiarze może być zrealizowane tylko przez podmioty publiczne. Zwiększy to wpływ Państwa na system ratownictwa w Polsce, a co za tym idzie bezpieczeństwo obywateli. Upublicznienie zwiększa też poczucie bezpieczeństwa dysponentów Zespołów Ratownictwa Medycznego, co do pozyskania środków publicznych na realizację działań ratowniczych.

Wojewoda przekazuje przewidziane w budżecie na rok 2019 środki finansowe w pełnej wysokości do Narodowego Funduszu Zdrowia na finansowanie zespołów ratownictwa medycznego.

 

zmiany ratownictwo medyczne pomoc medyczna pacjent