105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
02 grudnia 2023 - sobota Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
02 grudnia 2023 - sobota Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
02 grudnia 2023 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1553615726

Duże pieniądze na poprawę komunikacji na Dolnym Śląsku

GDDKiA uzyskała dofinansowanie na budowę obwodnicy Bolkowa blisko 67 mln zł.


W Ministerstwie Infrastruktury doszło dziś do podpisania realizowanych przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych umów o dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowiska 2014-2020 dla ośmiu projektów kolejowych oraz jednego drogowego. Łączna kwota dofinansowania z UE wyniesie 1,2 mld złotych i będzie przeznaczona także na projekty w naszym regionie.

Wśród beneficjentów znalazła się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która uzyskała dofinansowanie na budowę obwodnicy Bolkowa w ciągu DK 3/DK5. Całkowita wartość tego projektu to 94,9 mln zł a dotacja unijna to blisko 67 mln zł. „Uruchomienie obwodnicy to nie tylko odciążenie Bolkowa od nadmiernego ruchu, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa. To także szybszy i bezpieczniejszy dojazd mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej do Wrocławia oraz tysięcy turystów, którzy wybierają się w Karkonosze.” - skomentował obecny na uroczystości senator Krzysztof Mróz.

W gronie ośmiu projektów kolejowych, które otrzymają dofinansowanie znalazły się dwa , które realizowane są na Dolnym Śląsku. Pierwszym z nich to modernizacja wybranych dworców przy linii kolejowej nr 274 wraz z przedłużeniem przy linii 311 oraz wybranych dworców przy linii kolejowej nr 282. Jego wartość całkowita to 122,5 mln zł, a wartość dofinansowania z UE to 83,8 mln zł. Zakłada on przebudowę 7 dworców kolejowych w województwie dolnośląskim: Węgliniec, Bolesławiec, Malczyce, Imbramowice, Wałbrzych Główny, Boguszów-Gorce Zachód i Szklarska Poręba Górna. W ramach inwestycji dokonana zostanie przebudowa i modernizacja istniejących dworców, przywrócenie historycznego wyglądu obiektów oraz zintegrowanie dworców z innymi środkami transportu. W ramach projektu zostanie wybudowana także infrastruktura dworcowa zapewniająca lepszą obsługę pasażerów, poprawę bezpieczeństwa oraz przystosowanie obiektów dworcowych dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Drugim z nich jest „Projekt, dostawa i instalacja elementów prezentacji dynamicznej informacji pasażerskiej oraz systemu monitoringu wizyjnego wraz z infrastrukturą techniczną na dworcach, stacjach i przystankach kolejowych” o wartości całkowitej 211,5 mln zł, w tym 146 mln zł ze środków unijnych. Projekt zakłada zabudowę urządzeń Centralnego Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej na 133 obiektach obsługi pasażerów w tym na terenie województwa dolnośląskiego. Dzięki tej inwestycji wzrośnie komfort podróżowania, skróci się czas potrzebny pasażerom na odnalezienie poszukiwanej informacji a poprawa sprawności monitoringu wizyjnego wpłynie także na poprawę bezpieczeństwa ruchu kolejowego.