105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
02 października 2023 - poniedziałek Imieniny: Teofila, Dionizego, Sławomira

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

Dżem Mydło Powidło

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
02 października 2023 - poniedziałek Imieniny: Teofila, Dionizego, Sławomira

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
02 października 2023 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1553605088

Książki zamiast ptaków w specjalnych budkach


Do specjalnych budek w Szczawnie-Zdroju wraz z rozpoczęciem wiosny wróciły książki. To pomysł sprzed dwóch lat zrealizowany w ramach Funduszu Toyoty „Dobre pomysły zmieniają świat”, idea oparta na bookcrossingu.

Budki można znaleźć w parku czy koło biblioteki, generalnie w miejscach popularnych wśród mieszkańców i kuracjuszy. W sumie jest ich pięć. 

– To jest bookcrossing tak zwany. Polega na tym, że każdy może książkę wziąć, przeczytać i później odłożyć. Może przynieść swoją. Może pożyczyć ją sobie do domu. Są osoby, które przynoszą książki, te czasem giną, ale też jest dużo osób, które pilnują i dzielą się własnymi książkami, z których nie korzystają, a które, ktoś kto siedzi w parku mógłby przeczytać – mówi Magdalena Klimczak, dyrektor biblioteki w Szczawnie-Zdroju.

Pomysł chwalą także sami kuracjusze, którzy dość często fotografują szczawieńskie budki, by spróbować zachęcić do podobnej idei w swoich miastach.

– Baliśmy się na początku, że budki będą niszczone, że będą różne rzeczy tam wkładane, czasem rzeczywiście się tak zdarza, ale muszę powiedzieć, że budki wciąż po dwóch latach wyglądają bardzo ładnie. Mieszkańcy dbają o to i szanują. Często dzieci też zaglądają, głównie tu przy Parku Szwedzkim, to tam też wkładamy bajki dla dzieci – dodaje Klimczak.

szczawno-zdrój